Soru & Cevap

Linear Layout ve Relative Layout ?

23.02.2014 - 05:46

Görsel kaldırıldı. 

Arkadaşlar yukarıdaki print'te Turkcell'in Örnek uygulama konusu eğitimini alırken dikkatimi çeken bir husus var.(Eğitim videosundan printledim) o da "<LinearLayout>" şöyle ki Java ve Android eğitimine yeni başladım ve benim Eclipse'imde aynı adımları takip edip yukarıdaki printte olduğu gibi activity_main.xml açtığımda aynı kodlar karşıma çıkmıyor (bir kısmı farklı) fakat ekrana "Hello World" yazıyor. Daha sonra videodaki eğitim adımlarını tamamladığım da bazılarında hata veriyor bunun sebebini de bendeki "<RelativeLayout>" olayı olabilir dedim ben de; çünkü yeni proje açtığımda (Eğitimdeki tüm adımları aynı yapıp) Aşağıdaki printteki gibi çıkıyor. Yani bu linearlayout ve relativelayout arasındaki fark nedir ? Nasıl aşabilirim?

Projeye etkisi nedir ? Henüz yeni olduğum için bu gibi küçük sorunları aşmadan ilerlemek istemiyorum. Belki çok basit, fakat programlamada insanı bir dili öğrenmeyi vazgeçiren şeyler genelde küçük şeyler oluyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Görsel kaldırıldı.
 

7 Görüntülenme

3 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user coskungun
coskungun
24.02.2014 - 03:30

Merhaba Tuğberk,

 Linear layout nesneleri tamamen yatay veya dikey olarak konumlandırmak için kullanılıyor.

Relative Layout ise içine aldığı görselleri konumlandırmak için kullanılıyor. 

İyi çalışmalar.

Tugberk
24.02.2014 - 11:49
Hocam onu ben de araştırıp öğrendim fakat eclips'imde neden böyle bir durum ortaya çıkıyor ? Nasıl turkcell eğitimlerindeki gibi linearlayout kullanabilirim.
Profile picture for user Tugberk
Tugberk
24.02.2014 - 02:52

Adam gibi soru sorduk, 28 kişi görüntülemiş 1 kişi de cevap verememiş ? Yok mu koskoca turkcell platformunda soruma cevap verebilecek biri ?

EnesCan
24.02.2014 - 08:30
hocam siz öncelikle ingilizcenizi biraz gelistirin derim size. Ayrica koca platform evet ama uslup yanlis adam gibi sormussunuz ama sonradan adamliginiz gitmis yerine farkli bir kisilik gelmis. cok ayip bir tarz bu cevaplar
Tugberk
24.02.2014 - 11:53
Adamlığımın gittiğinden değil, fakat 24 saate yakın bir süre cevap bekledim. Buradaki platformun seri, hızlı olması gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü insanlar buraya ilk defa öğrenmeye geliyor ve ilk defa bir şeyi öğrenen insanın soracağı çok şey olur enes bey. Yanlış mıyım ? Siz de beni anlayın biraz. Ayrıca ingilizceyle ne alakası var ? Bilmemek ayıp değil ki. Relativelayout ve linearlayout'un ne işe yaradığını biliyorum (nesneleri sıralamada, yerleştirmede kullanılıyor) fakat benim eclipse açtığımda neden bu şekilde çıkıyor ? onu merak ediyorum ben de linear layout olarak çıksın istiyorum. Evet şimdi adam gibi sordum, sizden bir cevap bekliyorum :)