Soru & Cevap

Login Ekranında AsyncTask Kullanımı ...

26.12.2013 - 07:02

Merhaba,

 

Bir uygulama üzerinde çalışıyorum. Uygulamamda bir login ekranı var ve bu login ekranına girilen kimlik bilgileri bir webservise iletiliyor ve webservisten dönen cevaba göre kullanıcı ana ekrana yönlenecek.

Buradaki sorunum şu; cihaz webservis ile bağlantı kurarken baya biz zaman gecikmesi oluyor ve program sanki donmuş gibi oluyor hatta android programı zorla kapatmayı deniyor. programım web service ile iletişim kurarken ekrana işleminiz devam ediyor lütfen bekleyin şeklinde bişeyler yazdırmak istiyorum ve bundan sonra eğer dogru kimlik bilgisi gelmişse kullanıcıyı diğer sayfaya yönlendirmek istiyorum.

Bütün bunları nasıl başarabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

9 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user a3848621
a3848621
26.12.2013 - 07:36

AsyncTask login işlemlerinde bence çok da doğru değil.AsyncTask daha çok user interface yi etkilemeyen işler için(arka planda download,loglama vs) için kullanılıyor.Sizin bahsettiğiniz "lütfen bekleyiniz" ekranını sadece ProgressDialog ile halledebilirsin.

Eğer asyncTask kullanmayı hala istiyorsan burada bir örneği var http://www.techrepublic.com/blog/software-engineer/androids-indeterminate-progressdialog-tutorial/

OKAN
27.12.2013 - 06:41
Ama webservice bağlanıp login dogrulaması yapmak için belli bir süre geçiyor ve bu süre boyunca yani bu işlemler boyunca uygulama donup kalıyor. Bu yüzden arkaplanda login işlemleri olsun ön planda da lütfen bekleyin yazısının çıkmasını istedim. Asynctask kullanmadan yaparsam eğer progressdialogda donuyor 5 saniye sonrada zorla kapat diye uyarı veriyor, Birde daha etkileşimli olsun istedim.
Caner
28.12.2013 - 03:47
Web servisi için ne kullanıyorsunuz?Belki server-side da time-out süresini geçiyordur.Login çok da işlem gerektiren bir operasyon değil diye tahmin ediyorum.