Soru & Cevap

Mobil Programlama Bilen Yardım Edebilir mi ? ...

20.05.2018 - 01:58

programlama işlerine çok meraklıyım fakat şuan için bilgim yok anlayacağınız yolun başındayım.Ben https://play.google.com/store/apps/details?id=com.skortahmin.app&hl=tr gibi android tabanlı bir program geliştirmek istiyorum .ilk olarak nereden başlamalıyım neler öğrenmeliyim .Bunun gibi programlar ne kadar zamanımı alır merak ediyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

13 Görüntülenme

3 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-78056-1505211216.jpg
sevdeaybuke
04.06.2018 - 11:18

Merhabalar http://turkishcodergirls.com sitesindeki örneklere bakarak ,kendinizi proje yaparak geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Profile picture for user cagatay347923
cagatay347923
20.05.2018 - 06:09

Öncelikle sabırlı olman gerekli sabırlı olduğun zaman herşeyin üstesinden gelebilirsin yapmak istediğin uygulama 1 2 ayını alır ama hergün kesinlikle bunun için çok çalışman gerekicek öncelikle java öğren javadan sonra android studioya geç benim zamanım çok az hemen öğrenmem lazım diyorsan pek verimle olmaz fakat sana önerebileceğim şey maksimum 3 hafta javaya yoğunlaş sonrasında android studio ile başla uygulamayı kafanda tasarla kodunu yaz demiyorum bak sadece çiz şuraya şunu koyarım diye bunun için tecrübeye gerek yok sadece kağıda çiz 1.sayfada şu olcak vs sonrasında onu koda dökmeye çalışıcaksın koda dökerken yapamadığın kısımlar olacak buradan yardım alabilirsin veya kişisel yardım istiyorsan özel olarak ilgilenenler olabilir hata ala ala öğrenirsin. Uygulamayı yapman için sqlite yada firebase veritabanı kullanabilirsin sqlite local olarak verilerini tutar uygulamanın boyutuda bunu göz önünde bulundurarark boyutu ona göre olur fakat firebase verilerini firebasein sana sunduğu hazır json ile onu android studioya taşıyarak realtimedatabase ve birçok özelliğini kullanma şansı verir ücretsizdir fakat belli bir kapasiteye kadar ama kapasite sana fazlasıyla yeticektir.İnternetli yapmak istiyorum dersen firebase çünkü webservis yazmak çok zamanını alıcaktır fakat firebase kullanırsan online biruygulama çıkarmış olursun.Ama ben local yani internetsiz bir veritabanım olsun verileri local olarak tutayım dersen sqlite kullanabilirsin onu öğrenmen çok zamanını almıcaktır belli başlı sorguları öğrendikten sonra gerisi gelecektir ama önce java sonra android javaya bakarken firebase ve sqlite veritabanınıda araştırırsan çok iyi olur kolay gelsin.

Hasan Güler
22.05.2018 - 10:51
Çok sağ olun işime yarar bilgiler verdiniz teşekkürler.
Profile picture for user raydingoz
raydingoz
20.05.2018 - 04:39

öncelikle çok am açok zamanını alcak, gecelerini yiyecek, saatlerin gidecek. değer diyorsan başlayabilirsin.

Linkteki uygulamaya benzeri şey için firebase'nin realtime database özelliğini kullanabilirsin. yani bununla başlarsın nedir nasıl çalışıyor, nasıl yapılıyor nasıl yönetiliyor.

örnekler, türkçe anlatımlar oldukça çok. gelceği yazanların da klavuzu mevcut.zaten en iyi türkçe klavuz bu sitede. burdan başla. android studio ile başla. o linkteki programı da 1 ayda yazarsın tahminen.  internette her sorunun cevabı var ama ingilizce, bu yüzden bu sitede cevap arama boşuna. klavuzları oku yeterli, gerisi için google seni yönlendirir.

Hasan Güler
22.05.2018 - 10:50
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.