Turkcell | Geleceği Yazanlar

Native Uygulama Ne Demek?

Çoğu dökümanda okuyorum, native uygulama yazmak vs. Sözlüğe baktım doğal uygulama demekmiş!!!

Bu ne anlama geliyor, doğal olmayan uygulama ne demek o halde, yazılınca çalışmaz mı?

  +2

  Murat Şişman

  08 Ekim 2013

  Eclipse ile yaptığın Android uygulaması Native bir uygulamadır. Adobe Flash ile yaptığın uygulama değildir. :)

  Farklı bir bakış açısı ile örnek: Wordpress ile hazırladığın web sitesi Native web sitesi değildir, ama Dreamweaver ile sıfırdan kendinin hazırladğı web sitesi Native'dir

  +2

  Said Özcan

  22 Eylül 2013

  Bir native uygulama yazdığın zaman işletim sisteminin kaynaklarına erişebiliyorsun. Bunu donanım kaynakları / yazılım kaynakları olarak düşünebilirsin. Aynı şekilde var olan built-in metodlara, sınıflara erişip onlardan faydalanabiliyorsun. Örnek vermek gerekirse native bir uygulamada telefonun / tabletin sahip olduğu kamera, mikrofon, gesture recognizer gibi input / output kaynaklarını kullanabilirsin. Bunun yanı sıra responsive bir web sayfasında sayfa sana hangi olanakları veriyorsa kullanıcı sadece onlarla yetinmek durumunda.  Native uygulama yazabilmen için işletim sisteminin çalıştıracağı dilde yazman gerekiyor. Örneğin iOS platformu için Objective-C dili kullanılıyor. 

  Gözlemlediğim kadarıyla Native App kavramı mobil web' in gelişmesi ile ortaya çıktı. Masaüstü için yazılmış web sitelerini mobilden görüntülemek zor olduğu için insanlar ya responsive tasarım / mobile layout kullanmaya başladı ya da native uygulamar yazdı. Diğer yandan istersen native bir uygulama yazıp içine web sayfası da koyabilirsin bu da bir başka durum :). 

  +2

  Mehmet Akif Tütüncü

  20 Eylül 2013

  Diğer cevaplara ek olarak neden natite uygulama diye bir kavramdan bahsedildiğiyle ilgili bir şeyler söyleyeceğim. Günümüzde web sayfası yapar gibi yapılmış web tabanlı uygulamalar da mevcut. Örneğin PhoneGap ile yapılmış projeler böyle uygulamalar. Bunlar native uygulama olarak adlandırılmıyor. Diğer cevaplardaki gibi sistemle aynı dilde yazılan uygulamalara da native deniyor. :)

  0

  Proxy

  FastProxy - 20 Eylül 2019

  Hızlı Proxy Türkiye'nin 1 Numaralı Private proxy sağlayıcısı

   

  https://hizliproxy.com/ipv4

  https://hizliproxy.com/ipv6

  https://hizliproxy.com/mobile-proxy

  https://hizliproxy.com/instagram-proxy

  https://hizliproxy.com/pinterest-proxy

  https://hizliproxy.com/metin2-proxy

  https://hizliproxy.com/knight-proxy

  0

  İbrahim Ersoy

  20 Eylül 2013

  Platformuna göre değişir.

  Android'de C++ ve Java,Windows Phone 8'de C++,iOS'da Halil Bey'in dediği gibi objective-c birer native uygulama yazmaya yönelik programlama dilleridir.

  Native Uygulama geliştirmenin en büyük avantajı Cihazın yeteneklerine ve bilgilerine erişebilmesidir.

  0

  Halil Keskin

  Artistanbul - 18 Eylül 2013

  native uygulama sistemle aynı dilde yazılmış uygulamalama denilebilir. Örneğin bir ios uygulamasında xcode ile yazılmış objective-c uygulaması bir native uygulamadır. 

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.