Soru & Cevap

Ne yapmalıyım, Nereden başlamalıyım ? ...

21.03.2016 - 01:49

Öncelikle selamun aleyküm, bir konu hakkında sizlerden yardım istiyorum. (tecrübeli ve bu işi yapanlar yardımcı olursa çok sevinirim) Sorum şu bilgisayara olan bağlılığımı ne yaptıysam vazgeçiremedim ve zamanımın çogunu nerdeyse bilgisayar başında geçiriyorum. okulu bitiremeyip ve meslek sahibi olmadığım için gittikçe durumum kötüye gidiyor (asgari ücrete çalısıyorum) ve kendi kendime dedimki madem bilgisayara olan ilgim çok ve bişiler yapmalıyım.Aklıma akrabam geldi, Java üzerine 2000 yılından beri çalışan akrabam yani, bende java öğrenerek edindiğim bilgilerden kendi çapımda bişiler yapıp ek kazanç sağlamak istedim fakat Soru başlıgında belirttiğim gibi hic bir bilgim yok. ee gidip akrabana sorsana diyenler olucak tabikide, işleri çok yoğun oldugundan pazar günü bile çalıştığı için pek üstüne gitmek istemiyorum. bana bir kaç kitap verdi bu kitaplar ; Java 7 yeni başlayanlar için, Java kendinize güvenerek ve Java isimli numan pekgöz'e ait bir kitap, hepsine baktım birsürü şey var ve benim istediğim şey geliştirmeye amaclı konular'a değinmek yani misal oyun gibi oyun yapmaya daha çok hevesim var ve hangi konulardan başlıyacığımı bilmiyorum neler yapıçağımı bilmiyorum Yardımcı olursanız sevinirim.

 

5 Görüntülenme

2 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-56811-1458174788.jpg
Selçuk_Bakırkaya
22.03.2016 - 02:18

Şöyle bir ikilemde kaldığınızı düşünüyorum, Java öğrenmek mi yoksa oyun yapmak mı ?

Çünkü Java destekleyen oyun motoru sayısı pek fazla yok ve her ne kadar Java'ya aşık dahi olsam, oyun yapmak için biçilmiş kaftan olduğuna ne yazık ki inanmıyorum. AndEngine ve Libgdx gibi Java tabanlı oyun motorları bulunuyor ancak oyun geliştirmenin başında kişiler için biraz zor olduğuna inanıyorum. İlla ki Java ve oyun diyorsanız  yapacak bir şey yok ne yazık ki, bu ikiliden birini öğrenip yoğunlaşmanız gerekiyor.

Libgdx için tutorial linki : http://www.gamefromscratch.com/page/LibGDX-Tutorial-series.aspx

AndEngine için tutorial linki : http://www.matim-dev.com/tutorials.html

Bu ikisi için de Can Beyin dediği gibi Java SE tarafını geliştirmeniz gerekiyor.

Her ne kadar yıldızımız barışmasa da Unity'yi tavsiye ederim. Dil olarak JavaScript ve C# kullanıyor ama nispeten daha kolay ve daha fazla eğitim kaynağı olan ve arkasında büyük bir şirkeitn bulunduğu bir oyun motoru.

Unity için daha detaylı link de :https://unity3d.com/

emre
22.03.2016 - 12:00
yorumun için tşk ederim selçuk bakırkaya önce javanın hepsini öğrenmek demiyimde ne işe yaradıklarını öğrene bildiğim kadarını öğrenmeye çalışıcam ondan sonra oyun için ne öğrenmem gerekirse yani yaptığınız yorumu dikkatte alıp verdiğiniz linklere yönelicem.
Profile picture for user zerdust
zerdust
21.03.2016 - 06:45

İlk önce java öğrenmen lazım en az SE seviyesinde,oyuna meraklı isen java öğrendikten sonra AndEngine oyun moturu ile android platformu için 2d oyunlar tasarlayabilirsin.

emre
22.03.2016 - 12:35
daha çok mobil oyunlara'mı yönelmemi söylüyorsun yani.