Soru & Cevap

"Programlama dilleri ile neler yapılabilir?" Sorun ...

21.10.2020 - 11:31

Merhabalar. Programlamaya yeni merak saldım ancak izlediğim bütün eğitim videolarında hesap makinası yapımından öteye geçmeyen birçok anlatıma rastladım. Örnek olarak videoda, X dili ile bir işletim sistemi veya drive programlanabileceği söyleniyor şunlar yapılır bunlar yapılır diye yazılıp çiziliyor ama kimse bunların nasıl yapılacağını anlatmıyor ve ben de cmd ekranına "Merhaba Dünya" yazmaktan ve dört işlem yapmaktan öteye geçemiyorum. Sizlerin önerebileceğiniz bu işi ciddi bir şekilde öğreten Türkçe kaynaklar var mı? Teşekkürler.

15 Görüntülenme

5 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user oozkan1
oozkan1
03.05.2021 - 03:33

Merhabalar;
 

Programlama dilleri genel olarak kütüphane veya modül sistemine sahiptir. Yazılım eğitimlerinde bu kütüphanelerden ve modüllerinden ziyade ilk olarak o programlama dilinin basit syntax'ı anlatılır. O bahsetmiş olduğunuz işletim sistemi yazma olsun program yazma olsun bu modüllerin veya kütüphanelerin kullanmasıyla oluyor. 

Buna istinaden size naçizane tavsiyelerim şunlardır:

- Öncelikle yazılım ile çalışmak istediğiniz ve yapmak istediğiniz alanı seçin (oyun programlama, web programlama yada gömülü sistemler şeklinde)

- Bu alanda en çok tercih edilen programlama dilinin basit syntax'ını öğrenin

- Bu programlama dilinde ileri seviye veri yapılarını öğrenin.

- Bu programlama dilinde ki fonksiyonları varsa pointerları öğrenin

- Bu programlama dilinde ki class yapısını ya da struct yapısını öğrenin

- Sonraki aşamanız ise çalışmak istediğiniz alan üzerine kurulan kütüphaneleri ya da modülleri öğrenmek olucaktır.

 

Başarılar dilerim..

picture-300088-1595840762.png
tarikbulbul16
05.04.2021 - 04:59

Ne istersen onu yapabilirsin. Java ile mobil uygulama yapabilirsin. Python ile hacker olabilirsin, masaüstü uygulama geliştirebilir, oyun yapabilirsin. HTML, CSS ile web sitesi geliştirebilirsin. Ne yapmak istersen yapabilirsin. Ve bunlar için para ödemene de gerek yok. Web sitesi durumu ayrı ama.

Kalın yazılanlar YouTube kanalı:

Kaynaklara gelince Niko Academy, Mert Mekatronik, kerteriz.net, w3schools.com, Apsis Eğitim, oyun yapacağım dersen Peykhane_org, forum.yazbel.com gibi yerlerden faydalanabilirsin.

picture-300088-1595840762.png
tarikbulbul16
05.04.2021 - 04:51

Ne istersen onu yapabilirsin. Java ile mobil uygulama yapabilirsin. Python ile hacker olabilirsin, masaüstü uygulama geliştirebilir, oyun yapabilirsin. HTML, CSS ile web sitesi geliştirebilirsin. Ne yapmak istersen yapabilirsin. Ve bunlar için para ödemene de gerek yok. Web sitesi durumu ayrı ama.

picture-311090-1603403402.png
mustafadgn
23.10.2020 - 04:18

Merhaba,

Öncelikle başlangıçta her dili öğrenmeye çalışmamanızı tavsiye ederim. Bir dilde ileri seviyeye gittikten sonra diğer dillere geçmeniz daha kolay olacaktır.

Mesela Python özelinde konuşursak temel fonksiyonları (if ,for,) rahatça kullanıyorsanız ki hesap makinesi bunun örneğidir , iç içe döngüler ve fonksiyonlar ,sonrasında error handling örnekleri ile çalışabilirsiniz. Oraları da geçtim diyorsanız class ve modüller ile web scraping yada selenium ile bot yazma gibi projeler yapabilirsiniz.

Neler yapabildiğiniz aslında ne kadar araştırabileceğinizle sınırlıdır.İngilizce öğrenirseniz erişebileceğiniz ücretli/ücretsiz kaynak sayıısı ve inceleyebileceğiniz proje örnekleri artacaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

picture-310926-1603315820.png
beratcolak
22.10.2020 - 12:43

Merhaba,

İstersen Udemy üzerinden kurs satın alabilirsin. Çok iyi içeriğe sahip kurslar var. Sana yardımcı olacaktır.