Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Rastgele Soru Getirmek

07.01.2016 - 16:45

Merhaba arkadaşlar,

Bir sorum olcaktı;

Şöyle diyim programa başladık ve ben rastgele sorular gelmesini istiyorum.Ve gelen soru bir daha gelmiycek bunu nasıl ayarlıyabilirim ?

Kod oalrak yazarsanız sevinirim mantık olarak istemiyorum.Çok teşşekür ederim .

4393 Görüntülenme

4 Cevap

Serhat Levent Yavaş
07.01.2016 - 22:03

bunu düşünemiyorsan yazılım işine sıfırdan bir daha bakmanı düşünüyorum (algoritmadan başla). Çünkü bu yapmak istediğin yapı cok basit bir algoritma ile halledilir. Bunu düşünemiyor ve yapamıyorsan biraz daha algoritma , sorunları çözme gibi konulara yönelmelisin. Biraz ağır konuşuyorum kusura bakma ama gerçekler insanlara yansıtılması lazım. En basiti burada random olarak soru getirmen. bu her programlama dilinde var. javada random sınıfı yapıyor. soruları bir listeye atarsın. ve random ile belli sayılar döndürürsün. bu dönen sayı hangi indexdeki soruya esit ise onu ekrana yazdırırsın ve o sayıyıda bir dizi icerisine atarsın. ve devamlı bunları bir sorgu da tutarsın daha önce den böyle bir sayı cekilmiş mi diye. cekildiyse bir daha random yaparsın. en basit hali bu

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Emre Akbaki
07.01.2016 - 23:45
Merhaba öncellikle, Soruyu anlamadınız sanırım bir daha bakmanızı rica edicem. Anlamakla görmek arasında çok büyük bir fark var.Ben sorumda mantık istemiyorum demekle mantık işini çözdüm demek istiyorum.Fakat bunun koda dökümünü istiyorum.Her insanın bilemeyceği şeyler vardır ve belkide ben random işlevini tam bilmiyorumdur.Kusura bakma burası bir yardımlaşma plartformu ve amaçda soru sorrmak ve yardım almak "Mantık almak yada algoritma almak değil"ve mallesefki birşeyleri bildiğinizi sanıp bana ders vermeye kalkışıyorsunuz.Bu mesele öğrenmek,bilmek meselesi değildir.Ben burda sizden bir yadım istemişim sende eğer istersen yardım edersin istersen etmezsin mesele bu.Kalkıp bana şunu öğren diyemezsin.Umarım ağır olmamıştır ama insanlara nasıl yardım edilceğini öğrenmeniz gerek. Teşşekür ederim...
Umut ONUR
07.01.2016 - 18:43

Öncelikle belirtmek istediğim ve rahatsız edici bir nokta var..

"Kod olarak yazarsanız sevinirim mantık olarak istemiyorum" 

Bu platforma katılan ve vakit ayırıp yardımcı olmayan çalışan arkadaşlarda benimle aynı fikirde mi bilmiyorum ama burada bizim asıl amacımız birilerine birşeyleri hazır olarak vermek değil, insanlarla bilgilerimizi paylaşabilmektir. (Bilgi düzeyimiz ne olursa olsun.)

Hiç birimiz Geleceği Yazanlar'ın maaşlı personeli değiliz, ve hatta hiç birimiz burdan maddi bir beklenti içerisinde de değiliz. Burada kendi zamanımızdan bir parça ayırıp insanlarla birşeyler paylaşabilmekten başka bir amaç gütmüyoruz.


Eğer burda bir arkadaşımız: bir olayın mantığını anlatmaya çalışıyorsa bu aslında hiçbir kazancı olmamasına karşın sizler için birşey yapmaya çalışıyor olduğunu gösterir. Ki zaten bu platformun amacı da insanlara hazır kod vermek değil, olayın mantığını anlatarak kod yazabilmeyi öğretmektir. Burada size yardımcı olmaya çalışan insanlara sadece teşekkür etseniz bile bu onlara yetecektir. (Bunu söylüyorum çünkü çoğu arkadaşımız bunu yapmayı bile gerekli görmüyor.)

Yukarıda kalın puntolarla tırnak içinde belirtmiş olduğum cümleyi kullanırken aslında böyle birşey düşünmek istemediğini ve benim bunu yanlış anladığımı umut ediyorum..

Soruya gelecek olursak. Benzer sorular daha önce çok kez soruldu.
Aşağıdaki linkte kodu mantığını açıklayarak paylaştım. Seninde işine yarayabileceğini düşünüyorum.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/soru/dizideki-elemanin-tekrar-gelmemesini-nasil-saglarim.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Emre Akbaki
07.01.2016 - 23:51
Rahatsızlık duyulucak bir şey yok hocam. Ben istediğim şeyi açıkca belirtmişim.Burası bir plartform yani her konuyu barındırıyor.Sadece mantık ve algoritma kısmını barındırmıyor.Saygısızlık etmek istemem fakat buraya yorum yapmak zorunda değilsiniz.Yardım etmezsiniz yada birşey yazmazsınız anlarım fakat kendiniz bir çaba içine girmişsiniz.Gerçekten saygısızlık etmek istemiyorum.Ama tek isteğim soruya cevap almaktı konu çok başka yerlere gitti.Herneyse tekrar söylüyorum umarım saygısızlık olmamıştır...Teşşekür ederim...
Umut ONUR
08.01.2016 - 12:32
Merhaba Emre.. Öncelikle şunu bilmek isterim ki amacım sana saldırmak, polemik yaratmak yada seni herhangi bir şey ile itham etmek değil. Senin de söylediğin gibi soruya cevap yazmayıp geçip gidebilirdim. Yardımcı olabildim mi bilmiyorum ama hiç böyle bir çaba içine de girmeyebilirdim. Ama ben yanlışlık olduğunu hissettiğim bir noktayı yine de belirtmek istedim. Bunu yaparkende kesinlikle bir art niyet barındırmadığımı bilmeni isterim. Neyse, konuyu burda noktalayıp sorumuza dönelim. Verdiğim linkteki kodlar işine yaradı mı ? Anlamadığın bir yer varsa tekrar yardımcı olmaya çalışalım..
Emre Akbaki
08.01.2016 - 19:33
Hocam baktım fakat başka bir siteden aldım teşşekür ederim yinede. Başka bir sorum olcakdı. Şöyle butona bastığımda ses çalıyor 3 dakikalık ve sonrasında Toast mesajı geliyor.Ben bu 2 olaydan sonraq diğer activtye geçmesini istiyorum.Timer geldi aklıma ama işe yaramadı aklınıza gelen birşeyler varmı ? Teşşekürler
Umut ONUR
09.01.2016 - 10:34
Toast mesajını yayınlayan kodun altına (yani "Toast.makeText(..).show" kısmı) "startActivity(new Intent(ilkActivity.this,ikinciActivity.class)" şeklinde bir kod ekleyerek yeni bir activity açabilirsin. Eğer yapamazsan bunu ayrı bir başlıkta soru olarak açıp kodlarınıda paylaş, daha ayrıntılı bi şekilde yardımcı olalım.
Emre Akbaki
07.01.2016 - 18:08

Hayır.Yani işlevsel kısmını istiyorum(java ksımı)

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.