Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

seekbar control

24.02.2014 - 12:19

Merhabalar seekbar control tarzını circular ile nasıl yapabiliriz acaba ?

3374 Görüntülenme

1 Cevap

Alican HASIRCI
24.02.2014 - 15:14

Eğer istediğin SeekBar'ı circular yapmak ise internette başkaları tarafından yapılmış kaynak kodları bulabilirsin.

Ama dersen ki ben bunu kendim yapmak istiyorum, UI'a çizilen herşeyin anası View olduğundan ötürü, View sınıfını extend ederek istediğin sonuca varabilirisin. Eğer ki amacın buysa ki bence her Android geliştiricisinin bilmesi gereken birşeydir, canvas nedir? neden constructor'ında bitmap alır? sonra bunlarla ne yapılır gibi şeyleri araştır derim. View hakkındaki herşeyi bilirsen, istediğin şekilde bir kontrol oluşturabilirsin uygulama üzerinde.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Enes can
24.02.2014 - 16:55
merhaba alican android üzerine genellikle ingilizce makaleler ve dersler mevcut istediğim yani yapmak istediğim seekbar'ın hazırları var doğru fakat. benim buna volume kontrol ile kontrol ettirmem gerekiyor sadece bu kısımda biraz takıldım. mesela volume kontrol ettirirken uygulama bir anda kapandı hiç bir hata yok yani bunun için bir sebepte yok. sinirden sildim uygulamayı kaynak olarak kullandım ve seekbar kontrolu yapmaya çalıştım. bunu konuda hakkında yardımcı olabilirsen memnuniyet duyarım. örnek bir kontrol circule seekbar için verirsen sevinirim. normal seekbar kontrolunu yapabiliyorum onda sorun yok sadece circule seekbar ile kontrol ettiremiyorum
Alican HASIRCI
28.02.2014 - 00:09
Eğer ki amacın fiziksel ses tuşlarını kullanarak seekbari kontrol etmekse diyelim ki CircularSeekbar.class diye bulduğun bir class var ve sen bunla fiziksel volume tuşlarını dinlemesini ve kendini buna göre değiştirmesini istiyorsun. Eğer bulmuş olduğum custom seekbar derlenmemiş ise dümdüz bu classı değiştirerek: @Override public boolean onKeyDown (int keyCode, KeyEvent event){ switch(keyCode){ case KEYCODE_VOLUME_UP: //seekbarin boyanan alanini degistir invalidate(); break; case KEYCODE_VOLUME_UP: //seekbarin boyanan alanini degistir invalidate(); break; } } Gibi bir kod kullanarak istedigin sonuca varabilirsin. Burada esas dikkat etmen gereken set "invalidate()" fonksiyonu. Bu fonksiyon Viewlarda birseyin degistigini belirterek view'in tekrar ekrana boyanmasina sebep olur. Umarim yardimci olabilmisimdir.
Enes can
02.03.2014 - 16:10
hem fiziksel ve opsiyonel olarak kullanmaya calisiyorum yani tuslar ile ve dokunmatik opsiyon ile bunu yapmak istiyorum tam olarak nasıl kontrol ettircem bunu ?

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.