Soru & Cevap

Selamlar, yazılım konusunda eğitim alıp kendimi geliştirmek ...

21.07.2022 - 06:34

Selamlar, yazılım konusunda eğitim alıp kendimi geliştirmek istiyorum bu konuda nerden başlamalıyım destek olur musunuz?

148 Görüntülenme

7 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user katrebilge
katrebilge
27.07.2022 - 01:45

Yazılım konusu çok geniş bir alandır. Önce ortaya bir hedef koymalısın. Bilgisayar bilgini geliştirebilirsin. Dijital farkındalık eğitimlerinde başlarsın. Günlük tuttuğun bir defterin olsun. Geleceği yazanlar platformundaki eğitimlere göz at sana katkısı çok fazla olur. Yazılım kitaplarını okumanı tavsiye ederim. Bir yıl gibi bir sürede değil en az üç yılını vermiş olmasın. Yazılım sektörü  kendini sürekli yenileyen ve güncelleyen bir alan. Günlük üç saatlik bir çalışma temposu ile başlarsın. Daha sonrasında yaptıklarına kendin bile inanamayacaksın. Hayatta başarılı olmanın ilk kuralı konfor alanından vazgeçip zorlanmakla başlar. Bir kadın olarak vazgeçme araştır hedefin ne ise o alanda ilerle. Başarı da başarısızlıkta insan içindir .En iyi öğrenme yolu deneyimden geçer. Son olarak bir kitap tavsiyesinde bulunacağım okuma şansın olursa EDWARD SNOWDEN "sistem hatası"

adlı kitabı oku. Başarılar  dilerim. Her zaman soru sorabilirsin.

Arzu KALDAN
27.07.2022 - 06:03

Çooook teşekkür ederim gerçekten. Konfor alanımdan vazgeçeli baya oldu aslında çok yoğun bir şekilde kariyerim için çalışıyorum ama yazılıma yönelmem biraz geç oldu sanırım :( tabi ki pes etmeyeceğim umarım en kısa sürede bu konu da da kendimi geliştirebilirim.

Profile picture for user varheartnull
varheartnull
26.07.2022 - 07:55

Basit diller ile işe başlayabilirsiniz. Örneğin Python ve C#. Ücretsiz olarak burada da YouTube üzerinde de kurslar bulunuyor. Udemy'den Engin Demiroğ, YouTube'da Yazılım Bilimi kanalı önerimdir. (:

Arzu KALDAN
27.07.2022 - 06:04

çook teşekkür ederim öneri ve bilgi için :)

Profile picture for user muraterdigul
muraterdigul
26.07.2022 - 03:25

Selamlar,

Yazılım alanı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Web programlamacılığından, veri tabanlarına kadar onlarca farklı dal mevcuttur. Başlangıç için önereceğim şey bir programlama dili (c++,java,python gibi, tercihen python) öğrenip kod yazmanın mantığını anlamanızdır. Basit ufak projeler yaparak (ekrana yazı yazdırma, aritmetik işlem yaptırma) gibi seçmiş olduğunuz programlama dilinin syntaxine alışabilirsiniz. Udemy gibi platformlardan ücretli ders içeriği alabilirsiniz yada youtube üzerinden bunları ders şeklinde paylaşan kişileri takip edebilirsiniz. Yazılım öğrenmek uzun süren bir süreçtir, önemli olan sürekli olarak yeni bir şeyler öğrenmektir.

Arzu KALDAN
27.07.2022 - 06:07

çoook teşekkür ederim bilgi için önce basit konulardan başlamam çok iyi olacak benim için. Uzuzn zamanımı alacağının farkındayım aslına ama hedef ve kariyerim için birşeylerden ödün verip bol bol çalışmam gerekiyor.

Profile picture for user haruncamgoz
haruncamgoz
26.07.2022 - 02:22

Öncelikle iyi günler gördüğüm kadarıyla yazılım hakkında bilginiz yok ve yazılım konusunda bilgi sahibi olmak ve gelişmek istiyorsunuz. Arkadaşların soruları doğru kendinizi hangi anlamda geliştirmek istiyorusunuz? En önemli konu burası çünkü yazılım büyük bir evren gibi hem çok büyük hemde her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu nedenle kimse size şuradan başla yada buradan başla diyemez çünkü siz henüz yazılım dünyasını tam olarak bilmiyorsunuz ve bu dünyada gezmek için adres soruyorsunuz maalesef size tam anlamıyla yardımcı olmamız çok zor. Size sadece şu şekilde yardımcı olabilirim. Ben sizin yerinizde olsam kendimi Android ve ios platformlarında ürün geliştirmek için ihtiyacınız olan yazılım dillerini öğrenmenizi tavsiye edebilirim.

Arzu KALDAN
27.07.2022 - 06:43

evet yazılım konusunda hiç bir bilgim yok. SQL serevr ile ilgili bir eğitim almıştım iş gereği database falan vardı. Bu eğitimi geçtikten sonra şirketimde farklı kariyer yolları olduğunu görgüm bu sebeple bu alana yoğunlaşmak istiyorum. Yazılım konusunda kendimi geliştirirsem daha güzel yerlerde olacağımı düşünüyorum. Söylediklerinizde çok haklısınız aslında ama bir bilgim olmayınca buradaki bilgilerden belki kafamda birşeyler oluşur dedim.

Profile picture for user thorinmeekalkan
thorinmeekalkan
22.07.2022 - 10:19

İyi günler hangi alanda peki eğitim almak istiyorsunuz?

Yani programlama olarak hedeflediğiniz bir alan varmı?

Arzu KALDAN
27.07.2022 - 07:03

yani tam olarak yazılımda hangi alanlar var  onu da bilmiyorum onun için nerden başlayacağımı bilmiyorum çağrı merkezinde çalışıyorum ve son aldığım eğitimlerin birinde SQL server database falan vardı 

Profile picture for user ydnlky
ydnlky
21.07.2022 - 08:57

yazılım yapacaksınız okey ama yazılımın hangi alanının ilginizi çektiğine karar verin.

Arzu KALDAN
21.07.2022 - 10:29

aslında yazılımla ilgili hiç birşey bilmiyorum hangi alana yönelmem gerektiğini de açıkçası çok bilmiyorum. Teknoloji üzerine olan bir bölüm yani çağrı merkezine yakın konular olabilir

Aydan Alkaya
21.07.2022 - 10:34

birazcık araştırmayla bilgi edinebilirsiniz  google da bir sürü ilgili yazı vardır

https://betulcengiz.medium.com/yaz%C4%B1l%C4%B1m-alan%C4%B1nda-kariyer-se%C3%A7imi-3e389489d0de

mesela bir tanesi

Profile picture for user ARZU.TOPAL
ARZU.TOPAL
21.07.2022 - 06:35

destek lütfen

Arzu KALDAN
21.07.2022 - 06:35

konu biraz acilde yardımcı olursanız sevinirim