Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Server hakkında

31.10.2019 - 20:26

Merhaba dostlar. Basit bir online android oyunu yapmaya karar verdim. Oyun hakkında düşünürken aklıma server konusu takıldı. Clash of clans benzeri ve ya daha basit bir oyun yapmak istiyorum. Diyelim ki oyunu yaptım, sonrasında bu server işi nedir? nasıl olur? maliyeti nedir? server nerden sağlanır? vs. hiç bilmiyorum. Sorularımdan anlaşılır ki server hakkında bilgim yok, kısaca beni aydınlatabilirseniz misiniz?

786 Görüntülenme

2 Cevap

Recep Özen
08.11.2019 - 13:33

raydingoz'in önerdiği giriş seviyesi için yeterli ve ayrıca çoğu işini kolayca halledebileceğin foksiyonları mevcut. Ancak burada parantez açmak gerekirse eğer anlık veri paylaşımı gerektiren bir oyun veya program yapıcaksan burada soket programlamaya ihtiyacın olacak ve o ne yazıkki bu yazıyı yazdığım tarih itibarihle ve araştırdığım kadarıyla firebase de desteklenmemektedir. İyi çalışmalar dilerim.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

raydingoz
04.11.2019 - 21:01

senin için uygun olan çözüm Firebase. Realtime yani gerçek zamanlı veritabanında istediğin veriyi kaydedebilrisin. mesela bir köyün tüm özelliklerini gerçek zamanlı listeleyebilrisin.

kullanıcı isimlerini, yüksek puanlarını kaydedebilir, listeleyebilrisin, zorlarsan eğer oyun içi chat bile yapabilirsin. Unity ile de entegresi mümkün. zaten web tabanlı erişimi de mümkün.

 

ücretesiz tamamen

bu sitede nasıl kullanılacağını çok güzel anlatan bir eğitim serisi var.

eğitim: https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/android/egitim/android-401/firebase-proje-olusturma

unity: https://firebase.google.com/docs/unity/setup

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.