Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

ücretli program hakkımız var mı?

30.11.2013 - 14:50

Google Play'e ücretli program yükleme hakkımız Türkiye'den mümkün mü?

Yazdığımız programlardan para kazanabilmek için yollar hakkında bilgi verebilir misiniz? adSense ya da admob üyeliklerinin süreci nasıl?

6586 Görüntülenme

4 Cevap

Fatih
10.03.2014 - 00:00

Hala Türkiye için paralı uygulama desteği yok. Hindistanda varmış :) Ancak Adsense ve Google'ın satın alıp Adsense'e entegre ettiği Admob ile para kazanılabiliyor.

Çok yakın zamanda Admob güncellendi artık apps.admob.com adresine yönleniyor. (siteyi açabilmek için Adblock'u kapatmayı unutmayın :) ) Ayrıca paypal yerine doğrudan banka hesabına parayı yatırıyor. Admob'a kayıt için Google hesabınızı kullanabilirsiniz. Kazancınız 10$'ı geçtikten sonra adres ve hesap onaylama gerekiyor. 

Adres onaylama için Google size içinde pin kodu olan bir mektup gönderiyor. Mektubun gelmesi 3-4 haftayı bulabiliyor, sabırlı olmak gerek. 

Hesap onayı için, Google hesabınıza para yatırıyor, örneğin 2,10TL görünüyor. 2.10 olarak bu sayıyı Admob'a girdiğinizde banka hesabınız onaylanıyor.

Bu arada yazılım bilmeyen arkadaşlar da aşağıdaki Admob destekleyen servisleri kullanarak para kazanabilirler.

  • AcmeAppMaker.com Kişisel favorim ilk günden hiçbir masraf yapmadan para kazanmaya başlıyorsunuz. %50 bölüşüyorlar 
  • Appsgeyser.com Bu da bilinen bir servis, ancak günde 100 indirme ve indirmenin 3 katı aktif kullanım olmadan sizin Admob hesabınıza para gelmiyor. Geldiğindeki rate'lerin de düşük olduğunu gözlemledim.
  • Andromo.com %100 reklam geliri alabilirsiniz ancak aylık ücret ödemeniz gerekiyor.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Yunus Emre
03.12.2013 - 14:01

Merhabalar

Yurtdışında banka hesabım var ve yakın zamanda android markete ücretli ve ücretsiz olarak uygulamamı yüklemeyi planlıyorum. Uygulamadan gelir elde edebilmek için şirket olması gerektiğini söylemişsiniz peki şahsi olarak bunu gerçekleştirebilmemiz mümkün mü ? 

Eğer kesinlikle şirket olması gerekiyorsa bu şirketin Türkiyede veya yurtdışından olması fark yaratır mı ?

Son olarak uygulama içinde ürün satışı gerçekleştirmek için izlemem gereken yol nedir ?

 

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

deniz koç
30.11.2013 - 20:43

Cevabınız için çok teşekkürler. Google AdSense başvurum onaylandı ardından AdMob için üyeliğim de tamam. Banka iban nosunu gönderdim şimdi test amaçla küçük bir miktar eft yapacaklar. Bu işlem 2-3 gün sürebiliyormuş.

Uygulamalardaki reklamlardan elde edeceğim bankaya gelen para için vergi mi, ödemem gerekiyor pekii. Bu işi şahsi olarak nasıl yapmalıyız?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Can Çiloğlu
30.11.2013 - 16:07

Merhaba Deniz,

Google Play'de maalesef henüz Türkiye'deki geliştiriciler ücretli uygulama yayınlayamamaktadır (ama çok yakında bunun mümkün olacağı konusunda duyumlar alıyoruz). Dolayısıyla şu an Türkiye'deki geliştiriciler için tek alternatif ücretsiz uygulama yayınlama ve/veya uygulama içine reklam alma.

Mobil uygulamaların içine reklam almak için birçok firmanın birçok çözümü bulunmakta sadece Google'ın değil. Fakat en yaygını Google AdMob (buarada AdSense Google'ın web veya mobil web siteleri için olan reklam yayınlama çözümü. Android, iOS ve Windows Phone platformlarda geliştirilmiş uygulamalar için AdMob çözümünü kullanılıyor).

AdMob ile ilgili detaylı bilgilere http://www.google.com/ads/admob/ ve https://developers.google.com/mobile-ads-sdk/ adreslerinden ulaşabilirsin.

AdMob üyelik süreci de kısaca şöyle: Bir Google hesabı ile https://apps.admob.com/admob/signup adresine gidip gerekli bilgileri doldurarak üye olman gerekiyor. Üye olduktan sonra Google Mobile Ads SDK'yı indirip (hangi platformda geliştirme yapılacaksa ona ait SDK'yı Android/iOS/WP) uygulamana entegre ederek hemen kullanmaya başlayabilirsin. Fakat Google'dan ödeme alabilmek için bir banka hesabı (son güncelleme ile Google sadece EFT yapıyor) tanımlaman ve tanımlanan hesabı Google'ın doğrulaması gerekiyor.

Son olarak uygulamandan para kazanmak için yasal ticari bir vergi mükellefi olman (yani şirket olması), ödemeleri bu şirkete ait banka hesabına alman ve gelen ödemelerden vergi ödemen gerektiğini de belirtmeden geçmeyeyim :)

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.