Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Uygulama için iPhone ve iPad versiyonları oluşturmak

27.02.2015 - 15:14

Bir uygulamayı iPhone için ayrı bir tasarım ve konseptte, iPad için de tamamen farklı bir tarzda geliştireceğim. Bu aşamada uygulamaları yayınlarken uygulamaların bundleID leri aynı mı olacak? Mesela AppStoreda bir uygulama indirirken universal olarak hazırlanmamış olsa da aynı isim ve aynı iconla listelenen bu uygulamaların yayınlanma mantığı nasıl oluyor ?

2038 Görüntülenme

1 Cevap

Anıl SÖZERİ
27.02.2015 - 15:36

Merhaba,

Tasarım konusunda iOS 8 ile gelen Size Classes yapısını incelemenizi öneririm;

Size Classes

Uygulama yayınlanırken de Universal seçtiyseniz zaten aynı Bundle ID üzerinden iPhone, iPod, iPad tasarımlarına göre kontrol edilip uygun olanlara Apple tarafından izin veriliyor. Icon konularında ise zaten bir icon eklediğiniz zaman @2x,@3x şeklinde 2 ve 3 katı büyüklüklerinde olanları da eklediğinizden dolayı otomatikman kendisi düzenlemeleri yapıyor.

İyi çalışmalar.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Burhan Aksendir
27.02.2015 - 15:39
Merhaba, Size Classes kullanmadan, aynı uygulamayı tamamen farklı bir uygulama gibi düşünüp yapmak istersek o zaman durum nasıl oluyor peki ?
Anıl SÖZERİ
27.02.2015 - 15:44
Universal yerine iki farklı uygulama geliştirip yayınlamalısınız fakat bu durumda aynı uygulamayı iki kere yayınlayacağınız için Apple bu durumu nasıl karşılar bilemiyorum. Ayrıca neden böyle bir şey yapasınız ki ? Tasarım için Size Classes, Kod taraflı değişiklikler için ise isIpad tarzında bi kontrol atarak gerekli editlemeleri yapabilirsiniz.
Burhan Aksendir
27.02.2015 - 16:54
Anladım. Size Classes çok karışık geliyor kasıyor o yüzden :)
Anıl SÖZERİ
27.02.2015 - 19:29
Size Classes, evet biraz karışık ama kaçınılmaz ilerisi için öğrenmek faydalı olacaktır. Buna alternatif olarak farklı cihaz boyutları için storyboard oluşturabilirsiniz veya xib ile çalışıyorsanız farklı boyutlarda oluşturabilirsiniz view'lerinizi.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.