Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Uzak Sunucudaki Veritabanına Doğrudan Bağlantı

24.06.2016 - 03:31

Herkese merhabalar. Şuan C# üzerinde geliştirmekte olduğum bir programım var ve ben bunu lisanslama sistemi ile satışa çıkartmak istiyorum. Gerekli kodlamalarımı yaptım ve test aşamasındayım fakat aklıma takılan bir soru var.

Programım direkt olarak uzak sunucudaki MySql veritabanına bağlanıyor ve bunun üzerinden işlemler yapıyor. Programımın kaynak kodlarını Obfuscator ile şifreledim fakat endişelerim var. Doğrudan uzak sunucudaki MySql veritabanına bağlantı yapması ne kadar sağlıklıdır? İnternetten araştırdığım kadarıyla WebService oluşturup onun üzerinden işlem yaptırın diyorlar ama nereden başlayacağımı pek bilemiyorum doğrusu. Bunun yanında da direkt bağlantının sorun teşkil etmeyeceğini söyleyenler de var. Sizin fikriniz nedir? Ne yapmalıyım sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

2225 Görüntülenme

2 Cevap

MythDev
24.06.2016 - 15:02

Oncelikle yorumunuz icin tesekkur ederim. Paket dinlenmesinden kastiniz nedir ve paket dinlemeyi kimler yapabilir? Ayrica API ile yapmak sizce asagi yukari ne kadar zaman alir?

Berk Emre ALTAN
24.06.2016 - 09:58

Asp.net ile mysql veri tabanına bağlanıp isteğe göre veri çeken sonra bunları xml olarak parse eden bi api yapabilirsin ama güvenlik sorunları olabilir fazladan uğraş çıkar zaman kaybı bence direkt olarak mysql Serverda bağlanması biri paketleri dinlemediği sürece sorun yaratmaz öte yandan 0 güvenlik açığı ölsün istiyorsan kesinlikle bağlantıyı api ile yapman lazım zamanın ve hevesin varsa ve çok güvenli olmasını istiyorsan yaz.

  • Filtered HTML

    Plain text

    Basic HTML

  • Dikey Sekmeler