Web tasarımcıyım yazılıma ilgim var nereden başlamalıyım ?

İyi günler arkadaşlar bu sene lise web tasarım bölümünden mezun oldum. Yazılıma ilgim var ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ne yapmam gerekiyor ? Yardım ederseniz çok sevinirim :) 

  +1

  Berkin Bozdoğan

  Artistanbul - 26 Ağustos 2015

  Selamlar, Yazılım diyince konu çok farklı alanlara yönelebilir. Berke Can arkadaşımız Android geliştirme için güzel bir öneride bulunmuş. Bunu yanında farklı platformlar ve çözümler için farklı dillere yönelebilirsiniz. Birkaç örnek vereyim: iOS tarafında iOS 9'la birlikte geliştiricilerden alınan hesap ücreti kalkacak ve Swift'in yeni sürümü açık kaynak olarak sunulacak. Dolayısıyla Swift'le iOS tarafına yönelmeniz mümkün. Objective-C ile uğraşmak nispeten daha zordu. Python bir betik (scripting) dili olmasına rağmen web projeleri başta olmak üzere birçok yerde kullanılıyor. Birçok kişi Python'u yalnızca esnek bir otomasyon işi için bile öğreniyor. Ben de sıft bu amaçla Python öğrenmeye çalışıyorum. Bence bir kernarda dursun. Web programlama tarafında LAMP sistemlerde çalışan PHP hâlâ popüler. Fakat yalnızca PHP öğrenmek yerine PHP çalışıp CodeIgniter gibi frameworkler konusunda deneyim kazanırsanız oldukça işlevsel bir yetenek elde etmiş olursunuz. Benim önerilerim bu şekilde. Güzel günler dilerim.  

   BCC123USB

   Çar, 26/08/2015 - 12:52
   Ben de zaten da büyük kitlelere oynayabilir diye Android demiştim. Sizin de önerilerinize saygı duyarım :) Ben de zaten Android bitince IOS'a başlıyacağım. Bu hesap ücreti işi benim de hoşuma gitti çünkü. Bu arada zaten Web Programlama biliyormuş :D

  +1

  Berke Can Canbiter

  Nazilli Doğa Koleji - 26 Ağustos 2015

  Web tasarımı bilmen büyük bir kolaylık :) İlk başta ne kadar çocukca görünse de Scratch'den başla. İnanamayacağın bir kolaylık sağlar. İki katı bile diyebilirim. Başlamak için (çok kullanıldığı ve debug'u kolay olduğu için) Java'yı tavsiye ediyorum (Android eğitim setinden bulabilirsin). Daha sonra istersen diğerlerine de geçebilirsin. Ama şunu asla unutma. Bir siteyle yetinme. ASLA! Her türlü siteden veya kitaplardan bilgi al. Her zaman açık ol. Bak burda bi şeyler yazıyor. Hemen oku. Burda bir bilgi var. "Ben bunu biliyorum zaten" deme. Oku. Eminim bir şey öğreneceksin. Dediğim gibi:  Scratch --> Android 101 --> Sınav Başarılı isen --> Android 202 --> Sınav ..................                                 /|\                                  \|/                                  --------------------------------------   Böyle git. Arkadaşlık isteği yolladım. Eğer bir sorun olursa daima açığım :)

   BCC123USB

   Çar, 26/08/2015 - 01:05
   Scratch sınavlarını unutmuşum ama olsun :D

  0

  Canberk

  08 Eylül 2015

  Kesinlikle C++ diyorum.

  0

  Umut Yılmaz

  Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi - 27 Ağustos 2015

  Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim :) Şimdi kafamda daha güzel şekillendi bu iş :) Peki ya App İnventor hakkındaki görüşleriniz nedir ? Ben örnek uygulama videolarına bakarak app inventor'da 3 örnek uygulama yaptım o da çok pratik geldi bana :)

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.