Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Windows 8 ve Phone

28.05.2013 - 07:02

Şimdi ben Windows 8 içi uygulama yazsam Windows Phone 8'de de çalışacak mı? Nasıl oluyor bu iş....

4178 Görüntülenme

3 Cevap

İbrahim Ersoy
20.09.2013 - 00:59

Uygulamanı Windows Phone 8'e Migrate edeceksen şayet,değiştireceğin pek fazla birşey olmayacak.Windows 8'de olup Windows Phone'da olmayan XAML kontrollerinin yerine amacına yönelik kontroller yerleştirmen gerekecektir.

Windows 8'de kullandığın Charm ve Pickerların yerine Launcher ve Chooser ları kullanarak ,istisnai, platforma yönelik backend geliştirmeleri güncellemen gerekebilir.

Dev Center ve Windows Store'u birleştirerek belki de Windows Phone 9'da(kesin,resmi bir açıklama yok,duyum sadece) tek paket ile hem Windows Phone hem de Windows 8 cihazlara yönelik uygulama geliştirilebilecek.Ama şu anki durumda malesef,farklı solutionlar üzerinden 2 markete yönelik uygulama geliştirmek zorunda olduğumuz yönünde.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mert Saraç
19.09.2013 - 21:04

Aslında ikisi de Silverlight tabanlı olduğundan çok kolay entegre edebileceğiniz uygulamalara sahip oluyorsunuz. Dizayn tarafında ikisi de XAML kullanıyor ve çoğu component ikisinde de yer alıyor. Code behind tarafına bakacak olursak ikisi de asenkron ve çoğu metod iki tarafta da mevcut. Windows 8 için bir uygulama yazdığınızda birkaç saatlik çabayla Windows Phone'a da uyumlu hale getirebilirsiniz. Bunun dışında ikisinde de çalışabilecek XNA alternatifi mevcut.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Altıparmak
31.07.2013 - 13:34

An itibariyle mümkün değil ancak iki platformda da kullanabileceğin library'ler geliştirilebiliyor. 

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/gg597391.aspx

Aşağıdaki video'da iki platform arasında farklı kod paylaşma methodları anlatılıyor. 

http://channel9.msdn.com/Events/Build/2013/2-215

 

Ek olarak söylentiye göre 2014 ortalarında WP ve Windows uygulamaları aynı cihaz üzerinde çalışabilecek. Sadece bir kere duyduğum bir söylenti. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.