Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

WPF Solution İçinde Birden Fazla Proje İle Çalışma

27.03.2020 - 17:07

Merhaba Arkadaşlar,

WPF ile bir masaüstü uygulaması geliştirmekteyim. Uygulamamda kullanıcıların departman doğrulamalarıyla farklı panellere yönlendirmelerinin olmasını istiyorum. Ancak hazırlayacağım paneller birbirinden bağımsız. Tek ortak noktaları giriş sayfası olacak. Giriş sayfasında kullanıcı adı, parola, departman seçimine göre farklı panellere yönlendirmeler olacak. Departmanların panellerde gerçekleştireceği işlemler fazla detaylı bu yüzden proje solutionuna birden fazla proje ekleyip her departmanı ayrı bir proje olarak hazırlayıp giriş sayfasındaki bilgilere göre çağrılmasının uygun olacağını düşündüm. Ancak iyi bir çözüm olup olmadığı konusunda emin değilim. Bu söylediğimi nasıl yapabileceğim konusunda bir fikriniz var mı?

WPF'te proje paketlerken solution olarak değil içindeki proje dosyasını baz alarak paketleyebiliyoruz. Bu da aradaki bağlantıyı nasıl yapacağım konusunda kafa karışıklığı yaratıyor. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

 

385 Görüntülenme

1 Cevap

Gürkan
28.03.2020 - 15:10

Merhabalar. "Aslında şunu anlamadım. Tek bir solution içinde birden fazla projeyi referans göstererek ekleyebiliyoruz.(Kullanamasam da) Paketlediğimizde referans olarak gösterilen projeler referans olarak gösterildikleri için o pakete mi dahil oluyor? Ve oluşturduğum projeleri birlikte nasıl kullanabilirim? (Referans olarak ekledikten sonra çağırma konusunda sıkıntım var)" demişsiniz. Öncelikle bunları cevaplandırmaya çalışayım. Örnek veriyorum, bir AP projesinde bulunan bir AC sınıfı olsun. Bir de BP projesinde bulunan BC sınıfı olsun. Biz AP projesine Solution Explorer'da sağ tıklayıp referans olarak BP projesini verirsek, AP projesi içerisinde using BP; ifadesini kullanarak BP projesi içerisinde bulunan private vb. olmayan sınıflara (ki bu durumda BC sınıfını olmaktadır) dilediğimiz gibi erişmekteyiz. Böyle yapınca da referans olarak gösterilen projeye dahil oluyorlar. Fakat projelerin yollarını bu durumda değiştirmemelisiniz. Yani klasör olarak farklı yerlere BP projesini taşımamalısınız. Çünkü böyle yaparsanız referans olarak gösterilen yolda projeyi bulamayacaktır ve hata verecektir. Ama eğer uzak bir yerden referans olarak çekmek vb. farklı senaryolara ihtiyacınız varsa veya olursa uygun çözümler pek tabii bulunabilir. Umarım yardımcı olabilmiştir. İyi çalışmalar.

 

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.