4 Rozet
4 Sertifika
9 Soru Sordu
33 Cevap Verdi
0 Blog Yazısı
0 Etiket Takibi

Hakkında

Girişimci ruhluyum :) Aklımda sürekli bir sürü fikirler döner durur :) Bir gün o aradığım çıkışı bulacağıma yürekten inanıyorum. ------------------ Google Play Geliştirici Hesabım : https://play....

Girişimci ruhluyum :) Aklımda sürekli bir sürü fikirler döner durur :) Bir gün o aradığım çıkışı bulacağıma yürekten inanıyorum. ------------------ Google Play Geliştirici Hesabım : https://play.google.com/store/apps/developer?id=Halil+ÖNCEN

İş Tecrubesi

Kullanıcıya ait İş tecrübesi bilgisi bulunmamaktadır.

Eğitim Geçmişi

Adnan Menderes Üniversitesi
| Aralık 2020 - Aralık 2020

Sertifikalar & Başarılar

GY Sertifikaları (4)
Android 401 Sertifikası
Veriliş Tarihi: Şubat 2014
Android 301 Sertifikası
Veriliş Tarihi: Şubat 2014
Android 201 Sertifikası
Veriliş Tarihi: Şubat 2014
Android 101 Sertifikası
Veriliş Tarihi: Aralık 2013
Diğer Sertifikaları (0)
Kullanıcıya ait sertifika bulunmamaktadır.
Test Sonuçları (0)

Kullanıcıya ait test sonucu bulunmamaktadır.

Dil Becerileri

Son Forum Aktiviteleri

42
Tümünü Gör

Swift uygulamaya geri dönünce uygulama aktif olmuyor

 

Merhaba millet, Swift ile mac'im için menu bar uygulaması geliştiriyorum. Uygulama tamamlandı fakat çözemediğim bir sorun var bunun için sizlerden yardım talep ediyorum. 

Uygulama simgesi üstteki menü çubuğuna yerleşiyor ve tıkladığımda sorunsuz şekilde açılıp işlemleri yapabiliyorum fakat başka bir uygulamaya geçince örneğin xCode, safari vs. vs. ardından tekrar menüdeki uygulama simgesine tıklayıp açıyorum yine açılıyor fakat sadece metin giriş alanları aktif olmuyor. Sanki ayarlardan non-selectable ve non-editable olmuş gibi düşünebilirsiniz. Fakat buton ve açılır menülerde herhangibi bir sıkıntı yok . Benzer sorunu yaşayan biri stackoverflow'da sormuş fakat objective-c ile. http://stackoverflow.com/questions/15127065/menu-bar-app-never-becomes-reactivated?lq=1

Daha önce bu sorunla karşılaşan oldu mu ? Problemi tam olarak şöyle tanımlayabiliriz aslında, başka bir uygulamaya geçtikten sonra benim uygulamaya tıklansa bile aktif uygulama hala bir önceki oluyor ama çözüm üretemedim. Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Tam cevabı bilmesenizde önerilerde bulunun arkadaşlar çözüme gidebiliriz belki.

 

picture-10880-1499430298.png
6 yıl 10 ay önce yanıtladın

Android Önbellekte Nasıl Dosya Saklayabilirim ?

Merhaba Arkadaşlar, android için geliştirdiğim bir uygulamamda internetden fazlaca veri alışverişinde bulunuyorum. Özellikle resim dosyaları sıkıntı çıkartıyor hız konusunda. Şöyle bir düşüncem var.

Birden fazla activityde kullanacağım bir resim dosyasını bir kere indirip önbellek vb. gibi bir yere kaydedip uygulama sonlanıncaya kadar oradan kullansam diyorum. İnternette araştırdım fakat bununla ilgili birşey bulamadım. Bahsettiğim duruma bildiğiniz bir çözüm var mıdır ?

Teşekkürler.

picture-10880-1499430298.png
7 yıl 9 ay önce yanıtladın

Turkcell Push Notification

Merhabalar gecenin 3'ünde kafayı yemek üzereyim (: 

Turkcell push service i kullanarak uygulamama push notification ile bildirim göndermek istiyorum. Gerekli kodlamayı yaptım. Eclipse derleme aşamasında hiç bir hata vermiyor. Tüm kütüphaneleri ekledim. Ama uygulama çalıştığında patlıyor. İlk ekranda GCM e kayıt ettirmeye çalışıyorum gerekli parametreleri otomatik vererek. 

Sevgili androidimiz böyle bir sınıfı bulamadığını söylüyor: com.google.android.gms.commonGooglePlayServicesUtil sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir ? 

Örnek PushNotificationSDKSampleApp 'i denedim aynı cihazda sorunsuz çalışıyor hatta gerekli ayarları yapıp Turkcell Push Server üzerinden mesajda attım ama kendi uygulamama entegre etmeye çalışınca olmuyor. Hatanın ekran görüntüsü ; 

Görsel kaldırıldı.Acil tarafından yardımlarınızı bekliyorum sayın yetkili abilerimiz :) yarın Maraton finali için İstanbul yollarına düşeceğiz. Jurinin karşısına push notification'ı bitirmiş olarak çıkmak istiyoruz :) :) 

picture-10880-1499430298.png
8 yıl önce yanıtladın

Android 4 ve sonrasında authorizeAppUser() hatası

Merhabalar geliştirmekte olduğumuz uygulama için usergrid kullanıyoruz. Bunun için kullanıcı girişi & kaydı modüllerini kodluyorum. 

Kodlamayı bitirdim sayılır ama bir hata farkettim Android 4 ve üzeri sürümlerde authorizeAppUser() metodu tetiklendiği anda null değer geri döndürüyor. Android 2.x sürümlerde sorunsuz çalışıyor.  Logcat çıktısı aşağıda yardım bekliyorum. 

Görsel kaldırıldı.

Android SDK'dan Usergrid Login İşlemi

Merhaba, Android Usergrid SDK'sını kullanarak sandbox uygulamasından varolan bir bir kullanıcı ile login olmaya çalışıyorum fakat response null olarak geri değer döndürüyor. 

Kod bloğum  :

[code]

        String API_URL = "https://api.turkcell.com.tr/usergrid";

        String ORGNAME = "codeandmoree";

        String APPNAME = "sandbox";

        ApigeeClient apigeeClient = new ApigeeClient(ORGNAME,APPNAME,API_URL,this.getBaseContext());

        DataClient client = apigeeClient.getDataClient();

        String username = "zCoder";

        String password = "12345";

        ApiResponse response = client.authorizeAppUser(username, password);

 

[/code]

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler 

Android uygulama fikri

picture-10880-1499430298.png
02 Ekim 2017 tarihinde cevaplandı

Tüm bunların yanında kendi hayatındaki sorunlara çözüm olacak fikirleri gözden geçirmelisin. Benzer şekilde çevrende birkaç kişinin aklında olan şöyle bişey olsada şunları şunları yapabilse dediği bir uygulama fikri mutlaka vardır. Hadi bunlardan bi cacık olmadı diyelim, o zaman mevcut bir uygulamanın yetersiz taraflarını analiz edip aynı işi ondan daha iyi yapan bir uygulama geliştirebilirsin. Bu noktada en önemli husus bence, gerek kullanıcı arayüzü gerek uygulama yeteneklerini kendin baştan tasarlaman herhangi bir kopya içerik olmadan. Tüm bunlarda tatmin etmediyse ufkunu biraz daha genişleterek oyun programlamaya adım atabilirsin. 

Geçiş reklamından sonra başka sayfadaki txtviewe sayı ekleme

picture-10880-1499430298.png
02 Ekim 2017 tarihinde cevaplandı

Geçiş reklamı standart ayarlamalarını yaptıktan sonra yarattığın nesneye bir olay dinleyici ekleyip, onAdClosed() metodunu tekrar yazacaksın(override). Bu metodda yazılan kodlar reklam kapatıldıktan sonra çalıştırılır. Kısaca örneklemek gerekirse,

TextView metin = (TextView)findViewById(R.id.textViewId);
geçişReklamı.setAdListener(new AdListener(){

  @Override
  public void onAdClosed() {
    //Bu metod reklam kapanınca çalışacak
    int mevcutDeğer = Integer.parseInt(metin.getText().toString()); //Burada proje yapısına göre farklı özelleştirmeler yapmalısın. Hata kontrolü için.
    String sonDeğer = String.valueOf(mevcutDeğer + 2);
    metin.setText(sonDeğer);
  }

});

 

KOTLİN Mİ JAVA MI?

picture-10880-1499430298.png
24 Eylül 2017 tarihinde cevaplandı

Kotlin'in sözdizimi daha modern olduğu için geliştirmesi javaya nispeten daha kolay bundan birkaç sene evvel Apple'da benzer bir sıçrama yapıp objective-c'yi geride bıraktı ama java'yı bitirme sorusuna gelirsek eğer android tarafında java'nın tarihe karışmasından bahsediyorsak kademeli olarak bu gerçekleşecek.

Uygulama mimarisi aynı kaldığı için performans bakımından farklılık beklemiyoruz tam da bu sebepten dolayı java ile olan uyumluluğu süper görünüyor geçiş oldukça yumuşak olacak tüm kütüphaneleri kullanabiliyor olmak harika.