Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

16 Yaşındayım ve Oyun yapmak İstiyorum

29.09.2013 - 21:11

Şimdi 16 yaşındayım ve androide oyun yapmak istiyorum.Şimdi ben bu aşamalardan pek bişey anlamadım.Bende youtubeden izlemeye başladım neyse de şimdi google playde bazı yeni yapımcıların yaptığı kötü oyunlara baktım unity makinesi felan kullanılmış o bilgisayarlar için değilmiydi.Nasıl yapabilirim kolay yoldan yardım ederseniz sevinirim, hepinize kolay gelsin

21068 Görüntülenme

7 Cevap

Murat Şişman
08.10.2013 - 05:21

Şimdi farkettim, Android demişsin. Bunun için de Eclipse veya Flash Action Script gayet ideal.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Murat Şişman
08.10.2013 - 05:20

16 yaşında olman ve bu sektörde birşeyler yapmak istemen çok hoş. Sana ilk tavsiyem profesyonel uygulamalar kullanmadan birşeyler yapman.

iOS için geliştirmek istiyorsan standart kütüphaneler ve Xcode IDE ile basit oyunlardan başlaman. Photoshop vb.. uygulamalar ile oyununu tasarlayıp bu platformda çalışır hale getirmen ilk adım için en uygunu.

Oyun için en önemli şey iyi bir fikir + tasarımdır. İstersen sen basit bir fikir bul ve onu nasıl hayata geçirebilirsin üzerinde tartışalım.

Ama unutma, ilk projen çok basit olsun, fikir güzel ama yapısı basit olsun. Tıpkı AngryBirds gibi ;)

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Emre KARLIDAG
02.10.2013 - 21:09

 

Oyun geliştirmek istiyorsan illa java diyorsan box2d andengine motorlarını eclipse ile entegre ederek yapabilirsin ama ben tavsiye etmiyorum...

tavsiyelerime gecersek

 

Adobe Flash AS3 dilini kullanarak starling framework kullanarak oyun geliştirebilirsin... Tabi bunların yanında away3d,papervision3d,alternativa3d,box2d gibi fizik ve 3d motorları kullanarakta 3d oyunlarda geliştirebilirsin... Yptıgın oyunları WEB,MASAUSTU,ANDROİD,İOS sistemlere paketleyebilirsin...

Ornegin angry birds oyunu flash ile starling framework kullanılarak yapılmıstır...

---------------------------------

Yine bunun yanında lua dilini kullanarak Corona SDK ile hem İOS hem Android için oyun yapabilirsin...

benim sana tavsiyem baslangıc için bu alan olacaktır... az kod yazarak basarılı oyunlar yapabilirsin lua dili ogrenmesi kolay bir dildir... ornek verecek olursak 30 dk da angry birds tarzı oyun yapabilirsin...

--------------------------------

 c++ ile cocos2dx kullanarakta oyun yazabilirsin...

-------------------------------

unity3d ile c# yada js kullanarak hem 3d hem 2d oyunlarda yazabilirsin tavsiye ederim...

-----------------

Profesyonel hale geldınmı zaten her alanın bir eksikliğini goreceksin ve baska platformlara ve dillere geciş yapacaksın... c++ cocos2dx as3 unity profesyonel oldugun zaman kullanırsın...

 

 

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Onur KONCAOĞLU
30.09.2013 - 10:06

Android üzerine oyun geliştirmekle ilgili geçen gün şöyle bir tutorial'a rastlamıştım. Sıfırdan, Java'dan başlayarak örnek bir oyun geliştiriyor. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Altıparmak
29.09.2013 - 22:47

Merhaba Faruk, 

Unity'nin mobil desteği de var üstelik ücretsiz olduğunu biliyorum sadece uygulama açılışında unity logosunu göstermek zorunlu. Geliştirme dilinin csharp olması avantaj olabilir. 

Unity gibi araçlar oyun geliştirmeyi kolaylaştırmak, bir kere yazıp birden fazla platformda çalıştırmak amaçlılar ancak yine de iyi bir oyunun ciddi emek gerektireceğini düşünmekte fayda var. Kodlamadan öte iyi bir tasarım modelleme, strateji/kurgu vs gerektiğini düşünüyorum bu da faklı konu ve araçlarda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor kendine takım arkadaşları bulmayı düşünebilirsin :) Oyun geliştirme tecrübem yok ancak çevremde duyduklarıma göre unity bu işte oldukça tercih edilen yetenekli bir platform gibi görünüyor bence onu incelemekten başlayabilirsin.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Oytun Eren Şengül
29.09.2013 - 22:41

Bu muhteşem bir haber!

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Görkem Çetin
29.09.2013 - 21:36

Oyun yapmak uzun bir süreçtir, ancak Geleceği Yazanlar portalı kapsamında kolay oyun yazmaya yönlendirmek için yeni dokümanlar hazırlıyoruz. Örneğin Türkiye'de geliştirilen Gideros oyun motoru yardımıyla, Lua dilini kullanarak Java ve Objective-C bilmeden, bu dillerde yazarsanız çok daha uzun zaman alabilecek oyunları daha kısa sürede ve daha az kodlayarak yazabiliyorsun. Geleceği Yazanlar'da yakında Gideros ile ilgili eğitim dokümanlarını görebileceksin. 

Gideros yanında Moglue ve Gamesalad gibi sürükle-bırak oyun geliştirme araçlarının da anlatılmasını planlıyoruz. Tahminen bunlarla ilgili eğitim dokümanları ve videolara 2014 başlarında Geleceği Yazanlar portalından erişiyor olabileceksin. 

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.