Soru & Cevap

App İnventor üzerinden uygulamaya geçmiş ekranı ekleme yardım

29.06.2020 - 02:56

Merhabalar 

Ben app inventor üzerinden uygulama geliştiriyorum benim için önemli bir proje bir yerde takıldım.Uygulamaya geçmiş ekranı eklemek istiyorum butonlara basılınca basıldığı tarih ay gün saat dakika 2. ekran olan geçmiş ekranına yazılsın veri olarak kaydedilsin bu mümkün müdür mümkün ise  nasıldır bana anlatabilirseniz çok iyi olur şimdiden teşekkürler

0 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-158072-1530701953.jpg
TGUNEYSU
30.06.2020 - 09:03

Yağız Bey

AI2 olay güdümlü çalıştığından ve bloklar da ekranlara iliştirilmiş olduğundan, bir ekranda aktivite yaparken başka ekrandaki kodlar çalışmaz. Yalnız gördüğünüz ekran ve kodlarrı aktifdir.

İstediğinizi yapabilmek için bir ara-ortamı kullanmalısınız. Bu da en kolay şekilde TinyDB veri tabanı ile oluşturulabilr. TınyDB kullanarak. kaydetmek istediğiniz aktiviteleri bir geçmiş veritabanına yazın. Sonra geçmişi görmek istediğiniz ekrana geçtiğinizde bu veritabanını okuyup içeriklerini de ekrana yansıtabilirsiniz.

Eğer bu tip gözlemeyi daha otomatik olarak yapmak isterseniz, bir TIMER olayı geliştirip ona kodunuzu işleten bir fonksiyon atayın. TIMER tetiklemesini de istediğiniz çözünürlükte ayarlarsanız, devamlı olmamasına rağmen belli aralıklarla aktiviteleri kaydedebiliirsiniz.

Olayları yakalayabilmek için ise AI2 nin "built-in" fonksiyonlar menusünün en altındaki "any component" kısmındaki jenerik bloklar yardımcı olabilir.

İyi çalışmalar.