Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

çok parlak bir fikrim var uygulama konusunda bana yardımcı olunn

28.09.2013 - 18:05

bana yardım eder misiniz? Zorlanıyorum gerçekten düşündüğüm proj çok güzel yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim nasıl kurmam gerektiğini falan anlatır mısınız?

17014 Görüntülenme

10 Cevap

Mert
17.11.2013 - 19:50

ANLAMADIM OYTUN BEY?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Oytun Eren Şengül
10.11.2013 - 12:03

Bende Murat Bey'e saygılarımı sunuyorum :) Ne güzel anlatmış...

Yalnız bu soruyla birlikte Geleceği Yazanlar'da bir proje oluşturma içerikleri de eklememiz gerektiği aşikar. Bakalım neler yapabileceğiz...

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mert
10.11.2013 - 10:54

MURAT ŞİŞMAN SİZE SAYGILARIMI SUNUYORUM..

Haklısınız sizin dediklerinizi uygulayabilirim o da çok güzel olabilir.. ben sizden bir ricada bulunmak istiyorum bana siz yardım edin tabi yardım etmek isterseniz. Benim şu yazılılarım bitsin yazdığınız yönergeleri uygulayacağım.. Peki siz olmasanızda bu sitede fikrimi paylaşacağım kimseler var mı? saygılar

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Murat Şişman
08.10.2013 - 21:25

Ne kadar paran var dostum? 

:) bu işin espirisiydi. Fikrini tıpkı bir sinema filmini yapan senaristler ve yönetmenler gibi önce kağıda dök yani bir Storyboard çiz. Ama bundan önce projenle ilgili basit bir iş planı çıkart.

Basit bir iş planı;

  • Uygulamanın alanı nedir (Social Network, Oyun, Utility vd..)
  • Uygulamanın özellikleri nelerdir. (Mesaj gönderme, harita üzerinde fotoğraf gösterme vs..
  • Uygulaman için gerekli altyapılar nelerdir (Mysql sunucu, ses sunucusu vs..)
  • Uygulamanın hedef kitlesi kim? (Genç insanlar, yaşlılar, engelliler vs..)
  • Uygulamanın rakipleri kim? ve senin bu rakiplerden farkın nedir?
  • Uygulamanın grafik tasarımları hazır mı? Hazır değil ise kim yapacak?
  • Uygulamanın kodlamasını kim yapacak?
  • Maaliyet hesaplama (Grafiker, Programcı, sunucu ve diğer gerekli olan tüm herşeyi hesapla)
  • Gelir modelleri (Uygulamandan nasıl para kazanmayı düşünüyorsun? reklam alarak mı? ürün satarak mı?)
  • Gelir - Gider karşılaştırması yap (Nakit Akış Yönetimi denilen yöntemi uygula. Her ay, 3ay, ve yıllık gelirini ve giderlerini basitçe hesapla. Eğer kar etmiyorsan bu fikirden hemen vazgeç)

Anladığım kadarıyla kodlama bilgin pek yok bu yüzden bir programcıya ve grafikere ihtiyacın olacak. Ama harika olduğunu düşündüğün bir fikrin var. Kodlama bilmemen sorun değil, güzel bir gizlilik sözleşmesi yaparak fikrini birkaç programcıyla paylaşabilir ve onlardan fiyat teklifi alabilirsin. Eğer yeterli bütçen yoksa bu fikrini yine gizlilik sözleşmesi ile garantiye alarak Yatırımcılarla görüşüp para bulabilirsin. Bazen bu yatırımcılar hiç beklemediğin kişiler olabilir, Örneğin çok zengin bir akraban veya farklı kollarda iş yapmak isteyen çevrendeki kişiler olabilir. Bunu bulmak biraz zor görünebilir ama ikamet ettiğin şehirdeki Ticaret Odalarına gidip başkanlarından randevu almanı ve fikrini açık şekilde onlara anlatman gayet etkili olacaktır. Girişimciliğin birinci kuralı utanmamak, çekinmemektir. ;)

Burada ki en can alıcı nokta şu; fikrini sözlü olarak söylemek bu iş için ciddi olmadığını belirtir. En fazla 2 gününü harcayarak basit bir iş planı ve uygulamanın işleyişi hakkında storyboard hazırlayabilirsin. Bu sayede elinde dosyalar ve belgeler ile kendini anlatman çok daha profesyonel ve ciddi bir başlangıç olacaktır.

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mert
01.10.2013 - 18:56

Mehmet ve Kemal , evet haklısınız çok çaba sarfetmem lazmda ama nasıi olacak okul'a gidiyorum sınavlarım var nasıl çalışayım nasıl yapayım ben burayı okudum bir şey anlamadım bilgisayarıda biliyorum 3.lüğüm var bölge olarak bana uygulamayı yapsanız söylersem gerekirse ücret veririm ama yapmalıyım . Yorumlarınızı bekliyorum, yorumlarınız için sağolun Mehmet ve Kemal....

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Altıparmak
29.09.2013 - 23:30

Merhaba Mert,

Eğitimlerin neresinde takıldın, anlayamadığın nedir bunları sorarsan cevap vermekten mutluluk duyarız. Kemal'in de söylediği gibi kapsamlı bir uygulama geliştirmek için hiç bir kaynak tek başına yeterli olmayacaktır. Ciddi emek ve zaman sarfetmen gerekecektir ancak burası senin için bir başlangıç olabilir diye düşünüyorum. Öncelikle eğitim dökümanlarını sıkılmadan okumanı ve örnekleri uygulamaya çalışmanı tavsiye ediyorum, takıldığın noktaları sormaktan çekinme 3 platformda da tecrübe sahibi arkadaşlar soruları cevaplamak için bekliyorlar özellikle android konusunda çok derin bilgi sahibi arkadaşlarımız var.  

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Kemal Selim Tekinarslan
29.09.2013 - 23:04

Mert projen kapsamlıdır eminim ve bu siteden hemen öğrenip yapman çok zor söylim. Ama fikir babası olursun biri uygulama yapar eğer maddi yanı varsa yada popülaritesi.. Kısa sürede yapmasamda olur dersen bu site harici birçok kaynak kullanarak android öğrenmelisin. Burasının eğitimi çok havada kalır.

Kolaylıklar

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mert
29.09.2013 - 14:20

Mehmet ve Turan,öncelikle yanıtlarınız için saolun, ben anroid olarak bir uygulama düşünüyorum.  Ben projemi yapacağım konusu hazır.Ama ben nasıl kuracağımı yayınlayacağımı bilmiyorum , bu siteden öğrenmek istedim ama bir şey anlamadım. Bana yol harita mı anlatır mısınız? Cevaplarınızı bekliyorum .. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Turan
28.09.2013 - 22:33

Konu neyse söyle Mert, biraz açık cümleler bekliyoruz 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Altıparmak
28.09.2013 - 19:36

Biraz daha açıklayabilir misin Mert nasıl bir yardım bekliyorsun? Ne kurmak istiyorsun? Mobil uygulama geliştirmek istiyorsun sanırım, hangi platformu düşünüyorsun örneğin WindowsPhone, Android, iOs?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.