Soru & Cevap

Kaynak bakımından swift yeterli mi? ...

19.11.2017 - 01:26

Merhabalar 

Yaklaşık 2 yıldır java ile android cihazlar için uygulama geliştiriyorum ve bu işten geçimimi sağlıyorum. Artık mevcut uygulamaları ios ortamı için de geliştirmeye başlıyacağım. Sizlere bir sorum olacak.

Piyasada ios için uygulama geliştirirken sık kullanılan 2 dilvar swift ve  objective c.

Bu iki dil içinde hiç bir bilgim ve tecrübem yok. Yani hangisine başlarsam başlayayım sıfırdan başlayacağım.

Swift daha yeni bir dil olduğu ve Apple tarafından desteklenen bir dil olduğu için daha kullanışlı diyorlar fakat internette bu dil için yeterli kaynak var mıdır? Çünki sıfırdan başlayacağım için çıkacak hatalar vs gibi durumlar için internet ortamında çözüm bulmaya çalışacağım.  Geçmişi çok fazla olmadığı için örnek ve kaynak bulmada sıkıntı oluşturabileceğini düşünüyorum. Kaynak bulma durumu için sizin görüşünüz nedir.

20 Görüntülenme

3 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user miromerkalkan
miromerkalkan
26.12.2017 - 09:03

İyi Günler;

 Apple için uygulama geliştirmek istiyorsan swift öneririm.Kaynak açısından ise eğer ingilizce biliyorsan zaten kaynakta hiç bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.Takıldığında ise stackoverflow gibi sitelerden yardım alabilirsin.Ama eğer ingilizce bilmiyorsan udemy de kaliteli türkçe  swift eğitimleri var tabi yinede ileri seviyelerde ingilizce öğrenmen gerkebilir.

Not:Güncel kaynaklar kullanmanı tavsiye ederim.

Profile picture for user rabia.kosem
rabia.kosem
21.11.2017 - 12:45

react-native hakkında biraz araştırma yaptım. Bunun kullannımı için biraz erken gibi sanki. Biraz daha oturmasını beklemek gerek diye düşünüyorum. Şimdilik aklım swift  kullanmaktan yana. Her ikisi ilede (swift ve objective-c ) basit bir kaç proje oluşturmayı deneyeceğim. Frekanslarım hangisi ile daha iyi uyuşursa onla devam etmeyi düşünüyorum.

picture-73270-1510122576.jpg
muratymn.72
20.11.2017 - 09:10

Selam Rabia,

Ahmet Enis Hocamın cevabına katılıyorum. IOS için swift yazmanı öneririm bende versiyon olarak son sürümüne odaklan.

Hem ios hem android te yazmak istersen react-native çalışmanı önerirdim ama react-native için de ios tarafı için biraz objective-c bilmen gerekir.