Turkcell | Geleceği Yazanlar

Kaynak bakımından swift yeterli mi?

Merhabalar 

Yaklaşık 2 yıldır java ile android cihazlar için uygulama geliştiriyorum ve bu işten geçimimi sağlıyorum. Artık mevcut uygulamaları ios ortamı için de geliştirmeye başlıyacağım. Sizlere bir sorum olacak.

Piyasada ios için uygulama geliştirirken sık kullanılan 2 dilvar swift ve  objective c.

Bu iki dil içinde hiç bir bilgim ve tecrübem yok. Yani hangisine başlarsam başlayayım sıfırdan başlayacağım.

Swift daha yeni bir dil olduğu ve Apple tarafından desteklenen bir dil olduğu için daha kullanışlı diyorlar fakat internette bu dil için yeterli kaynak var mıdır? Çünki sıfırdan başlayacağım için çıkacak hatalar vs gibi durumlar için internet ortamında çözüm bulmaya çalışacağım.  Geçmişi çok fazla olmadığı için örnek ve kaynak bulmada sıkıntı oluşturabileceğini düşünüyorum. Kaynak bulma durumu için sizin görüşünüz nedir.

aeniserkaya

7, 19/11/2017 - 21:56
Bende Android uygulamalarımı iOS tarafına geçirmek için son günlerde iOS üzerinde yoğunlaştım. Objective - C ye göre Swiftin syntaxi daha sade ve kolay anlaşılır geldi. Ancak swift 2, swift 3, swift 4 olmak üzere çok çeşitli swift versyonları var. Her defasında birşeyler değişmiş. Hatalar ile karşılaştığımda bu biraz kafa karışıklığına sebebiyet veriyor ama swiftten yanayım ben. iOS konusunda tecrübeli arkadaşlar aydınlatırsa seviniriz.

  +2

  Mustafa Mir Ömer

  26 Aralık 2017

  İyi Günler;

   Apple için uygulama geliştirmek istiyorsan swift öneririm.Kaynak açısından ise eğer ingilizce biliyorsan zaten kaynakta hiç bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.Takıldığında ise stackoverflow gibi sitelerden yardım alabilirsin.Ama eğer ingilizce bilmiyorsan udemy de kaliteli türkçe  swift eğitimleri var tabi yinede ileri seviyelerde ingilizce öğrenmen gerkebilir.

  Not:Güncel kaynaklar kullanmanı tavsiye ederim.

  +1

  Murat Yaman

  IBTECH - 20 Kasım 2017

  Selam Rabia,

  Ahmet Enis Hocamın cevabına katılıyorum. IOS için swift yazmanı öneririm bende versiyon olarak son sürümüne odaklan.

  Hem ios hem android te yazmak istersen react-native çalışmanı önerirdim ama react-native için de ios tarafı için biraz objective-c bilmen gerekir. 

  0

  Rabia Kösem

  21 Kasım 2017

  react-native hakkında biraz araştırma yaptım. Bunun kullannımı için biraz erken gibi sanki. Biraz daha oturmasını beklemek gerek diye düşünüyorum. Şimdilik aklım swift  kullanmaktan yana. Her ikisi ilede (swift ve objective-c ) basit bir kaç proje oluşturmayı deneyeceğim. Frekanslarım hangisi ile daha iyi uyuşursa onla devam etmeyi düşünüyorum.

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.