Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Listview Veri Gösterim Şekli Hakkında

08.12.2017 - 10:32

Merhaba arkadaşlar , ben uygulamamda chat kısmı yaptım ve verileri yani mesajları list view de gösteriyorum bildiğiniz gibi listview sayfa ilk açıldığında en baştan aşağıya doğru verileri listeliyor ancak bende son gönderilen mesaj en altta gösteriyorum özetle facebook messenger da olduğu gibi bir şey yapmak istedim tabi listview kullandığımda son mesajı görmek için aşağı doğru listview ı kaydırmak gerekiyor bu da pek etik değil gibi bunu sayfa ilk açıldığında listview ı en alltaki veriyi direk gösterecek şekilde nasıl ayarlarım? Eğer chat uygulaması yapmış veya verileri listview dışında alternatif olarak gösterebileceğim bir yapı varsa onuda önerebilirsiniz. Yardımlarınızı bekliyorum.

iyi çalışmalar.

1637 Görüntülenme

4 Cevap

Eşref Bektaş
28.12.2017 - 13:35

Listview adapterını setlemeden önce arrayını reverse yapabilirsin verilerin yanlış dizilimi için. Aşağı problemi için ise xml de listview ına android:transcriptMode="alwaysScroll" android:stackFromBottom="true" Ekleyebilirsin. Ek olarak listView.scrollTo yu araştırırdan istediğine ulaşabilirsin

Ümit
14.12.2017 - 13:02

Emre çok teşekkürler cevap için :)

Emre
11.12.2017 - 15:00

setSelection metodu ile listview içerisinde istediğin konuma odaklanabilirsin. En son konuma gitmek için örneklemek gerekirse:   

listview.setSelection(listview.getAdapter().getCount()-1);

  • Filtered HTML

    Plain text

    Basic HTML

  • Dikey Sekmeler