Turkcell | Geleceği Yazanlar

Listview Veri Gösterim Şekli Hakkında

Merhaba arkadaşlar , ben uygulamamda chat kısmı yaptım ve verileri yani mesajları list view de gösteriyorum bildiğiniz gibi listview sayfa ilk açıldığında en baştan aşağıya doğru verileri listeliyor ancak bende son gönderilen mesaj en altta gösteriyorum özetle facebook messenger da olduğu gibi bir şey yapmak istedim tabi listview kullandığımda son mesajı görmek için aşağı doğru listview ı kaydırmak gerekiyor bu da pek etik değil gibi bunu sayfa ilk açıldığında listview ı en alltaki veriyi direk gösterecek şekilde nasıl ayarlarım? Eğer chat uygulaması yapmış veya verileri listview dışında alternatif olarak gösterebileceğim bir yapı varsa onuda önerebilirsiniz. Yardımlarınızı bekliyorum.

iyi çalışmalar.

  +1

  Emre

  11 Aralık 2017

  setSelection metodu ile listview içerisinde istediğin konuma odaklanabilirsin. En son konuma gitmek için örneklemek gerekirse:   

  listview.setSelection(listview.getAdapter().getCount()-1);

  0

  Eşref Bektaş

  Studio Billion - 28 Aralık 2017

  Listview adapterını setlemeden önce arrayını reverse yapabilirsin verilerin yanlış dizilimi için. Aşağı problemi için ise xml de listview ına android:transcriptMode="alwaysScroll" android:stackFromBottom="true" Ekleyebilirsin. Ek olarak listView.scrollTo yu araştırırdan istediğine ulaşabilirsin

  0

  Ümit

  14 Aralık 2017

  Emre çok teşekkürler cevap için :)

  0

  cihan

  08 Aralık 2017

  kardeş android te değil ama yeni bir site yapıyorum orada bende aynı chat programını kuruyorum.hepsini kendim yazdım.hazır chat programı var mı bilmem ama kullanmadım.aynı face teki gibi senin gönderdiğin mesajlar panelde sağ tarafta sana gelen mesajlar panelde sol tarafta başka background ve renkler ile gösterdim.ben henüz kaydırma kısmını yapmadım.orasını jquery ile yaparım.scroll ü en aşağı çekmem gerekiyor sadece.burada yapman gereken mantık şu ( android te nasıl yapılır bilmiyorum.mesaj ( chat) alanınına belirli sayıda mesaj yüklemen gerek.mesela son 10 mesajı yükle.ve chat alanının üst kısmında daha fazla göster butonu ile veritabanına gidip son 20 kaydı getirsin.böyle böyle hep yüklü olanlar + üstündeki 10 kaydı falan getir.hepsini yükleyebilirsin ama sunucu kaynağını çok yer.diyelim bütün kayıtları yükledin ve bu mesajlar sondan değil baştan başlıyor.bunlar chat alanına yüklenince chat alanının yükseklik değerini alıp scroll ' ü buna eşitlemen gerek.mantığına yardımcı olmak istedim.android te nasıl yapılır bilmiyorum zaten.

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.