Soru & Cevap

Mobil Uygulama Geliştirmek. (YARDIM) ...

02.03.2014 - 04:10

Merhabalar ben mobil alanını seçtim ama android'mi İOS'mu karar veremedim. İos'un sınırlı olduğunu ve app store'a çok zor uygulama yüklendiğini biliyorum ama bir okadarda stabil çalışıyor. Android'de ise kısıtlamalar yok ve 25 $ ödeyip istediğmiz kadar uygulama koyabiliyoruz. Ve İOS kapalı kaynak olduğu için sadece Apple ye bağlı. Şimdi ben bu durumda hem şimdik hobi olarak hemde ilerde iş imkanlarıyla alakalı hangi alanı seçmeliyim.

3 Görüntülenme

2 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user coderode
coderode
04.05.2014 - 11:08

Apple'da uygulama yüklemek o kadar zorunlu bir süreç değil, eğer gerçekten kaliteli bir uygulama yaptıysanız uygulamanız tabii ki de yayınlanır. Ama geliştirme yapabilmek için size bir adet mac bilgisayar gerekli. Windows'da geliştirme yapamazsınız.(En azından illegal yolları saymazsak)

Android'de bu durum biraz daha farklı olup uygulamalarınız yayınlanır. Ama uygulamanızdan para kazanmanız ancak reklam alma ile olur.(Son gelişme ile ücretli uygulama da koyabiliyoruz)

Benim tavsiyem ios olur. Eğer alabileceksen güzel bir mac alıp ardından Objective C dilini adam akıllı öğrenip geliştirme yapmaya başlayabilirsiniz. Mobil geliştiriciler en çok apple ortamından kazanabiliyor. Sebebi ise orada denetimin fazla olduğu ve kaliteli uygulamalar olup android'de ki kadar çöp uygulama olmadığındandır. Tüketiciler Apple'a güveniyor ve uygulamalarda uygulama içi alışverişlerde güvenle alışveriş yapıyor ve verdiği paranın hakettiğini düşünmektedir. 

Apple geliştiricisine sahip çıkıp ve tüm geliştiricilerin hakkını da koruduğu için orayı seçmek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin, klavyeniz keskin olsun :)

picture-4918-1394634612.jpg
Hasancan
02.03.2014 - 05:21

Programlama bilginiz yoksa Android den başlamanızı öneririm.

Baturalp
02.03.2014 - 05:57
Daha önceden pythonla uğraşip projeler geliştirdim. Biraz c++ ve c# derslerine bakmistim fakat malum masaüstü programciligin sonu ölü. Benimde onumde en az 5 sene var o yüzden mobil web karisik gudicem bu durumda ne onerirsiniz
Hasancan Zubaroğlu
02.03.2014 - 07:25
Daha once C# ile ugrastiysaniz kısa zamanda Java yı ogrenebilirsiniz. Bu nedenle Androide baslamanizi oneriyorum.