Soru & Cevap

Mobil uygulamalar yazabilmek için tavsiyeler ...

14.04.2015 - 07:03

Merhaba arkadaşlar.

Daha önce HTML, biraz CSS öğrendim ve PHP öğrenerek te en fazla blog scripti yazabildim. Tabi o sırada başka projelerle uğraştığım için bunları tam anlamıyla bitiremedim.

Ama artık bir yol çizdim. Yep yeni bir yol :)

iOS ve Android uygulamaları yazmak istiyorum ama öncelik iOs uygulamalarıdır. Bunun için Objective C öğrenmemiz gerekiyor.

Peki nasıl bir yol çizmeliyim?

Daha önce PHP öğrenmiştim Biliyorsunuz "PHP" C programlama dilinden esinlendiği için bana çok yabancı gelmeyecektir. else, else if, foreach vs. gibi mantıkları hemen kavrayacağımı düşünüyorum. Ama yanlışta düşünüyor olabilirim.

Herkes diyor önce C öğren biri diyor C++ öğren öteki diyor Javadan başla. 

Ben sizden hangisinden ve neden ondan başlamam gerektiğini söylemenizi istiyorum. Zaman kaybetmek istemiyorum ve hemen başlamak istiyorum.

3 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-26530-1417904094.jpg
gokhnkaragz
15.04.2015 - 05:15

Merhaba Kazım,

Açıkçası bu dil konusunda önce şunu sonra şunu bunu seç öğren şeklinde düşünmüyorum. Ben 1. sınıf bilgisayar mühendisliği üniversite öğrencisiyim. Daha önce veya şimdiye kadar hiçbir şekilde herhangi bir dilde eğitim görmedim, almadım. Yalnızca internetteki kaynaklar yardımıyla kendimi geliştirdim ve çok şükür bazı şeyleri atlattığımı en azından programlama mantığını oturtmuş olduğumu düşünüyorum. Ki en azından şu anda bir yazılım firmasında Android departmanında etkin rol alıyorum.

Kendi gelişimlerimi paylaşmak istiyorum, 
Ben ilk başlarda programlama dillerinden oldukça uzaktım ancak algoritma geliştirme, algoritma kurma ve işleyiş mantıkları üzerine yoğunlaştım. Bunun Androidde bana ultra bir şey kattığını söyleyemem.
Mobil teknolojilerine gireceğime karar verdiğim gün, ki ilk etapta yalnızca Android developer olmak , o teknolojinin bana "Şu dili öğrende gel!" demesiyle birlikte oturup Java çalışmaya başladım. Hiçbir şeyden korkmadan. Çünkü programlama mantığı tüm dillerin temelini oluşturuyor.

Programlama mantığında teknik bilgi olarak neler var? If, else, switch case karar yapıları;  while, for, foreach döngü yapıları, bunun yanı sıra nesne yöntemleri kalıtım, sınıf yapıları. Bu tüüüm programlama dillerinde mevcuttur. Bunları herhangi bir dilde öğrendiğin zaman, tüm programlama dillerinde başlangıç düzeyi bitirip orta düzeye geçecek kadar bilgin vardır demektir.

Diller arasındaki bariz fark, syntax (yazım kuralları, imla gereçleri) tır.. 
Bu doğrultuda, en kısa sürede hedefine ulaşmak istiyorsan sana tavsiyem, öncelikle programlama temellerini herhangi bir dilde oturtman, ardından hedefin doğrultusundaki öğrenmen gereken dile bir an önce girişmen olacaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi çalışmalar dilerim.