Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Neden en çok ilgi Android'e?

09.04.2014 - 12:06

Geleceği Yazanlar'da ve çevremde en dikkat çeken gelişmelerden biri, arkadaşların özellikle Android'e ilgi duymaları. Bu durumu hem Geleceği Yazanlar Soru&Cevap servisinde, hemde çeşitli nedenlerle katıldığım konferanslarda gözlemliyorum.

Bunun en önemli nedeni sanırım, en çok kullanılan işletim sistemi ve dolayısıyla geliştiricilerin en fazla kullanıcıya ulaşabilecekleri alan.

Fakat, maddi açıdan geliştiricilere düşen payda Android lider değil. Burada iOS daha çok kazanç sağlıyor. Ancak sanırım arkadaşların iOS'den uzak durmalarının sebebi, yine maddi açıdan olabilir. Mac ve iPhone ihtiyacı.

Windows Phone ise, bence hem görsel hem de stabilizasyon açısından Android'den daha iyi bir platform olmasına rağmen yine ilgi az. Bunun sebebi tabii ki ekosisteminin darlığı ve öyle kalacak gibi görünmesi de olabilir.

Bunlar az çok bilinen sebepler. Peki siz geliştiriciler ve adayları arkadaşlar, sizler ne düşünüyorsunuz merka ediyorum. O klasik soruyu sorayım o halde.

Neden Android :)

3117 Görüntülenme

4 Cevap

Mehmet Akif AKTAŞ
25.11.2014 - 13:22

Gönül isterki iOS için de geliştirme yapalım ama yıllık 100$ ücret + en az 3000 lira mac book + 2900 lira iphone 6 almak özellikle de bir öğrenciyseniz çok zor :)

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ali Işıngör
09.04.2014 - 15:18

Sevgili Oytun,

Uygulama geliştirirken kazanabilecek gelir, ticaretin tüm alanlarında olduğu gibi aslında arz/talep dengesiyle ortaya çıkıyor. Muhtemelen bu nedenle de, en büyük ekosisteme sahip olması nedeniyle Android platformunun yanıltıcı bir şekilde dışarıdan "en iyi gelir sunan platform" gibi göründüğünü düşünüyorum.

Android geliştiricilerinin sayısı şu an Geleceği Yazanlar portalında yüzde 75'ler civarında. Android geliştirici sayısı artarken geliştiriciler arasında rekabet de artıyor, bir Android  geliştiricisinin ortalama maaşı da düşmeye başlıyor.

Belki sizlere ilginç gelecek ama bana en çok para kazandıran platform mesela, BlackBerry 10 oldu. BlackBerry için uygulama geliştirmek isteyen yapıların genellikle kurumsallaşmış firmalar olması, hedef kitlenin beyaz yakalı ve yüksek profilli olması ve hepsinden önemlisi rekabetin az olması nedeniyle nedeniyle, BlackBerry 10'in epey kârlı bir platform olduğunu söyleyebilirim.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ömer GÜNAYDIN
09.04.2014 - 14:35

Daha fazla kullanıcıya hitap etme şansınız var, özellikle ülkemizde ;)

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Furkan KUMANLI
09.04.2014 - 14:03

tamamen maddiyat :)

bu işe başlarken elimde android telefon vardı + geliştirici hesabı almak kolay + uygulama yayınlamak kolay + denetim az.

bütün bu faktörler başlangıç düzeyindeki geliştiricileri androide yönlendiriyor. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.