Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Objective-C farklı işletim sistemlerinde kullanılamaz mı?

04.10.2013 - 15:49

3 Cevap

Oytun Eren Şengül
04.10.2013 - 23:24

Son olarak şunu da ekleyeyim; Xcode olmadan, Objective-C ile yazdığınız uygulamaları Linux ortamında derleyip mağazaya göndermeye kadar hazır hale getirebilirsiniz.

Tabii bu epey üst seviye bir geliştirici için mümkün olabilir, belki ileride bunun anlatımını eğtim dökümanı olmasa bile bir blog yazısıyla olabilir.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Oytun Eren Şengül
04.10.2013 - 23:20

Bazı alternatif yöntemler var fakat hem performans açısından, hem de Apple'ın hiçbir uygulamasını Apple dışı cihazlarda kullanılmasını yasakladığı kullanıcı sözleşmesine dayanarak bunların anlatımlarına yer verilmedi.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Murat Aydoğdu
04.10.2013 - 16:10

Merhaba,

Objective-C, C temelli bir programlama dili olduğunda, aslında bir çok işletim sisteminde çalıştırılabilir, yani derlenebilir. Fakat bahsettiğiniz durum uygulama geliştirmek yani xCode kullanmak ve üzerinde proje yaratmaksa, evet Mac OSx işletim sistemine sahip bir makine kullanmanız gerekir. Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayara sahipseniz , iOS veya OSx için uygulama geliştirmek istiyorsanız 'Virtual Machine' uygulamaları kullanarak MacOSx kullanmaya başlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.