Soru & Cevap

Path ...

30.11.2013 - 11:41

path tam olarak nasıl kullanılır hangi metodları vardır yardımcı olabilirmisinz

4 Görüntülenme

3 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user serkan.dogantekin
serkan.dogantekin
02.12.2013 - 03:08

Path, en basit anlamda Canvas üzerine kompozit geometrik yapılar çizmekte kullanılan bir sınıftır. bildiğin gibi Canvas üzerindeki çeşitli metodlar ile (drawLine, drawRect, drawArc vb) temel geometrik yapıları çizebilirsin. Ama bazen çizmek istediğin yapı (örneğin bir rota çizdiğini düşün) direk olarak bu temel geometrik yapılardan birisine karşılık gelmez, bu yapıları birleştirerek oluşturman gerekir ( en basit şekli ile a noktasında b noktasına cizgi, b noktasında c noktasına cizgi gibi). Bu şekilde birbirini takip eden birleştirilmiş geometrik yapılardan oluşan yapıları teker teker çizmekten bir Path içerisinde modelleyerek (başlangıç için a noktasına git, oradan b'ye sonra oradan c'ye) çok daha efektif bir çizme işlemi gerçekleştirebilirsin (Path için bir çizimin başlangıç noktası otomatik olarak bir önceki çizimin başlangıç noktasıdır).

Profile picture for user simonsero
simonsero
01.12.2013 - 11:57

Cevabınız için teşekkür ederim.

Path p ; gibi bir nesne türettiğimde buradaki p nesnemin içerisinde neler bulundugunu ve ne maksatla kullanabilieceğimi sormak istemiştim.

Profile picture for user yasinkafadar
yasinkafadar
01.12.2013 - 11:33

Selam Eyüp,

Sistem path'ine eklediğin klasör dizinlerinin altında bulunan exe uzantılı dosyaları, cmd satırından veya başka bir yerden full dizin adını bilmeden çağırmana yarar.

Örneğin sen java'yı bilgisayarına kurduysan https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/android/egitim/android-101/bir-java-programinin-komut-satirinda-calistirilmasi-windows bu linkteki eğitim dokümanın da ornek1.java yı derlemek için java'nın yüklü olduğu dizine gitmek gerekti. Eğer javac.exe yi bulunduran klasör dizinini path'e ekleseydik hiç o dizine gitmeye gerek kalmayacaktı. 

Detaylı bilgi:

http://superuser.com/questions/284342/what-are-path-and-other-environment-variables-and-how-can-i-set-or-use-them

Hangi methodları vardır dersen, path'e hangi klasörü eklediysen, o klasörün altında bulunan exe'lere göre değişir bu soru.

Senin sorundan bunları sorduğunu anladım eğer başka birşeyi sormaya çalıştıysan lütfen biraz daha açıklayabilir misin?

Kolay gelsin.