Soru & Cevap

PHP ile json ve WEB servisi kullanma (Android) ...

15.02.2015 - 03:59

http://tugbaustundag.com/restful-web-servisi-ile-post-ve-get-islemleri/

http://tugbaustundag.com/php-ile-json-ve-web-servisi-kullanma/

http://www.buraksener.com/post/2012/11/19/Android-JSON-Post.aspx

http://www.androidevreni.com/android-http-requests-androidten-web-server-ile-iletisime-gecelim/

Merhaba Geleceği yazanlar takipçileri.

Bu Sitelerden web servisin nasıl yapıldığı yazılı. Ama bu aralar Şu web serivisi işi lazım oldu. Bu işi daha yapmadımda aklıma takılan bişey oldu. Burda sadece Android kısmı nasıl olcak o anlatılmış. Gerçi birçok kaynağa baktım hepsi böyle hatta. WEb sitesi nasıl ayarlanacak hiç kimse yazmamış. Sanki öyle bir ayarlamaya hiç gerek yokmuş gibi. :S

2. inciside ben bu siteyi nasıl düzenliyebileceğim. Mesela wordpressi internetteki hostuma yüklesem EasyPHP gibi bir uygulamalayda onu düzenliyerek bu işlemi halledebilirmiyim veya başka türlü nasıl halledebilirim ;)

Acaba bu konuda yardımcı olabilirmisiniz rica etsem.

265 Görüntülenme

2 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-32729-1416299938.jpg
mustaf_can
16.02.2015 - 04:35
Soap konusunu arastirip biraz asina olduktan sonra nusoap u da arastirarak web servis isini kolaylikla halledebilirsiniz. Tabi bu konulara bakmadan temel pho bilgisi edinmelisiniz. Web servisi yazdiktan sonra baglanip baglanamama, acaba ben dogru talep ediyorum da web servis mi beni anlamiyor ikilemini yasarsiniz normaldir. Sadece sabir :-)
Eyüp KAYA
18.02.2015 - 02:19
"temel pho bilgisi" derken heralde PHP yi kastediyotolmalısınız. Bende tamda bu konu üzerinde çalışıyordum. veritabanı konusuna gelene kadar bütün php temel eğitimörneklerini çözerek ilerliyorum. İşimi görcek kadar PHP bana yeter. Gidipte webmasterlik yapçak halim yok nasılsa. Şu temeli bir bitireyim ondan sonra Androide devam ;)
picture-32113-1525245330.jpg
tugbaustundag
15.02.2015 - 04:38

1.sorunuzun cevabı: Android tarafından gelen veriyi ,sunucu tarafındaki veritabanına kaydetmek istyorsanız.

İlk önce https://www.youtube.com/watch?v=WnNJ27K_X_U linkinden veritabanı nasıl olusturulur öğrenmelisiniz sonra hosting yönetim panelinden bir veritabanı olusturup 

http://tugbaustundag.com/php-ile-json-ve-web-servisi-kullanma/ burdaki örnekteki gibi yani

mysql_connect("localhost","username","password")or die("baglanamadim");

mysql_query('SET NAMES utf8');

mysql_query('SET CHARACTER_SET utf8');

mysql_select_db("databasename");  kodlarından veritabanı bilgilerini girip  sonrada örneğin devamını uygulamalısınız.Sonrada ftp adresinize bağlanıp, php dosylarınızı  sunucuya atmalısnız.

2.sorunuz; Eğer php programlama dili bilginiz yoksa wordpres gibi hazır programlardan önce php programlama dilini öğrenip sonra onları kurcalamınızı tavsiye ederim.Enazndan web servis konusunda kullanabilmeniz için temel bilgilye ihitiyacınız var.


 

Eyüp KAYA
18.02.2015 - 02:15
Php yi anladım, öğrenmesi kolay yakında yeteneklerimin arasına PHP dilinide eklerim, kendime 1hafta zaman tanımıştım amasanırsam 2 gün yetçek 99 sayfalık bir php eğitim.pdf kitabını yarıladım bile bir kaç saatte örneklerde başarılı ama hala asıl konuya veritabanına gelemedim malesef :( ilerki konular onlar. daha define echo değişken fln örnekleri yapıyorum if li elseli ;)
Eyüp KAYA
18.02.2015 - 02:27
Sizin verdiğiniz youtube linkiyle başarılı olamayınca 3 tane daha aynı konuyu hatta daha iyi anlatan videolar bulup onlarıda tek tek yaptım. ama malesef nerde yanlış yaptım bilemiyorum. Veritabanına veri işlemeyi yapamadım neticede :( o yüzden sil baştan en baştan PHP yi başlama kararı aldım. Bu konuda sanırım siz çok çok tecrübelisiniz. PHP developing geleceği yazanların konularından biri değil ama onsuz da işimiz olmuyacak. Baktım olmuyor yakında mecburen birde PHP konusunda bir soru başlığı daha hazırlamam gerekçek :( iyi günler tüm yardımlarınız için teşekkürler
Eyüp KAYA
15.02.2015 - 07:17
Yardımınız için Teşekkürler Tuğba hanım.Çok yardımcı oldunuz. evet birçok eksiğim var bu konuda PHP ve wordpress konularını araştırıyorum. Domain aldım , Hostuda arkadaşın sözü vardı o vercek. Belki biraz yavaş işler ilerleyecek. ama ilerleyecek inşallah ;)