Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Şirkette yazdığım kod kime ait oluyor?

29.08.2019 - 14:51

Merhaba herkese,

Bir yazılım firmasında çalışıyorum ancak oradan farklı bir yazılım firmasına bir süreliğine kiralandım ama 2 aylık süre sonunda bura ile sözleşme bitip bağlı olduğum firmaya döneceğim.

Kiralayan firma "B" olsun

 

bu "B" firmasında yazdığım proje ki en baştan itibaren ben yazıp ben güncelledim. buradaki sözleşmem bittiğinde kime ait olacak kaynak kodlar benim tarafımdan yazılıp bitbucket üzerinde varlar ama buraya gelirken bir sözleşme imzalamadım. 

Siz bu gibi şirkette yazdığınız ama daha sonra ayrıldığınız yerlerde olan projelerinizi hibe mi ediyorsunuz yoksa kendi bünyenizde geliştirmeye devam mı ediyorsunuz.

1153 Görüntülenme

4 Cevap

Mert Tülümen
31.08.2019 - 18:14

Dostum bildiğin üzere yazdığın uygulamayı imzayalabiliyorsun SHA1 digital print diye bir olay var.bu dijidal imza senin bilgisayarına ait ise herhangi bir siber güvenlik uzmanı rahatlıkla kodun sana ait olduğunu bulabilir.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ertan Kocakoç
31.08.2019 - 00:56

Merhaba, bu tür durumlar sözleşmede açık bir şekilde belirtilmesi gereklidir ancak sözleşme imzamaladığınız durumlarda belirli bir ücret karşılığında onlara hizmet vermiş oluyorsunuz ve bu hizmet şirket himayesine geçiyor.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Safa inik
29.08.2019 - 22:36

Merhaba Ortada bir sözleşme yok ise etik olarak seni B firmasına kiralayan şirketindir. Maaş karşılığında yazdığın için mesai saatleri içerisinde yazdığın yada yaptığın hiç bir iş sahsinin olamaz. Başta da dediğim gibi etik olarak, gerisi sana kalmış. Tasarımı değiştirip aynı projeyi cikartsanda b firması senden hak iddia edemez ama iyi bir avukat ile bağlı oldugun yani SGK ni ödeyen firma senden güzel bir tazminat alabilir.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Fatih Demir
29.08.2019 - 15:36

Merhabalar adamlarla bu konu hakkında bir muhabbet bir şşey oldu mu?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

rooot
29.08.2019 - 15:37
yok hayır hiç konuşma geçmedi bu konuda

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.