Turkcell | Geleceği Yazanlar

Fatih Demir
Mühendislik Fakültesi Diyarbakır
11.02.2014 tarihinden beri üye
1695 GY Puanı
277. GY Sırası

Kişisel Sayfaları

İlgi Alanları

Daha Fazla Gör Daha Az Gör
3 Rozet
2 Sertifika
19 Soru Sordu
20 Cevap Verdi
0 Blog Yazısı
0 Etiket Takibi

Hakkında


Aslen Mardin'liyim. Diyarbakır'da ikamet etmekteyim. Android uygulama yazmakta olup kendimi bu konuda geliştirmekteyim.

İş Tecrubesi

Eğitim Geçmişi

Sertifikalar & Başarılar

GY Sertifikaları (2)
Android 101 Sertifikası
Veriliş Tarihi : Şubat 2016
Android 201 Sertifikası
Veriliş Tarihi : Mayıs 2020
Diğer Sertifikaları (0)
Test Sonuçları (0)

Dil Becerileri (0)

Rozetler

3

Son Forum Aktiviteleri

39
Tümünü Gör

Android telefon rehmerine erişme

Merhabalar. Ben bir android sms programı yapıyorum. Temsili bir resim de yaptım. AnaSayfada Rehber butonu olup ona tıklandığında B sayfasının açılmasını ve telefon rehberindeki isimle numaraların orada gözükmesini istiyorum..

Fatih Demir
11 Şubat 2014 tarihinde soruldu

Android login hakkında -acil lütfen-

Merhabalar.. Ben üniversite son sınıf öğrencisim. Bitirme ödevi olarak bir android uygulama aldım.. Uygulamamın şogin kısmında takıldım.. internette o kadar araştırma yapmama rağmen tatmin edici bilgi edinemedim. Şöyle ki: uygulamamda login kısmında iki tür giriş olacak biri normal giriş, diğeri yönetici girişi.

Fatih Demir
14 Mart 2015 tarihinde soruldu

Android İlk Açılış Dil Seçimi

Merhaba arkadaşlar. ben çok araştırdım ama çözümü bulamadım.. hep farklı farklı sorular ve cevaplar var. Sorum özetle şöyle;

Fatih Demir
06 Mart 2016 tarihinde soruldu

Arapça dil sorunu

Merhaba arkadaşlar. Ben bir uygulama yapıyorum. Uygulamamda ListView e telefon rehberini çekiyorum. Sol tarafta seçim kutucuğu(checkbox) hemen sağına ise rehberden çekilen isim soyisim ve numara geliyor. Uygulamama ayrıca arapça dil desteğini de ekledim. Şöyle bir sorunla karşılaşıyorum: her şey soldan sağa kayıyor.

Fatih Demir
15 Mart 2016 tarihinde soruldu

Custom ListView den EditText ile isim arama

Merhaba arkadaşlar. Ben bir uygulama geliştiriyorum. Uygulamamda ListView ile Telefon Rehberindeki kişiler resimdeki gibi çekiliyor. Sorum şu: Ben edittext ile örneğin a harfini yazdığım zaman altta sadece a harfi ile başlayan isimlerin listelenmesini istiyorum. Çok kaynak buldum  ama hiçbiri işe yaramadı.. Teşekkür ederim..

Fatih Demir
20 Mart 2016 tarihinde soruldu

SMS Rapor

Merhaba arkadaşlar ben bir limitsiz sms uygulaması yaptım. uygulamam kusursuz çalışıyor hatta google play a de attım. Sorum şu;

Fatih Demir
01 Nisan 2016 tarihinde soruldu

Sitedeki metin belgesinin içinden belirli bilgileri çekmek

Merhabalar.. Yapacağım uygulama kendi siteme koyduğum bir metin belgesinden veri çekecek. Şöyle ki; metin belgesinde X, Y, Z bilgileri ayrı ayrı alt allta yazılmış olsun. Android projemde A, B, C butonları var ve her butonun altında bir TextView var. A butonuna tıklayınca TextView e sitedeki metin belgesinin içindeki X bilgisini çeksin sadece istiyorum.

Fatih Demir
10 Nisan 2016 tarihinde soruldu

Tek 'Activity'de üç ayrı bilgi gösterme

Merhaba arkadaşlar. Benim yapacağım bir uygulamamda A ile  B isminde iki adet Activity var. A Activity sinde üç adet  Button var (Buttonlar x,y,z olsun). B Activity sinde ListView var. A Activity sindeki x butonuna tıklayınca B Activity sindeki ListView e  bir isim listesi gelecek. y buttonuna tıklayıonca ayrı isimler, z buttonuna tıklayınca da ayrı isimler listelenecek.

Fatih Demir
17 Nisan 2016 tarihinde soruldu

sql veritabanına seçilen kişileri ekleme ve görüntüleme

Merhaba arkadaşlar. Ben bir uygulama yapıyorum. Uygulamamda telefon rehberi lisview ile kullanıcının karşısına geliyor. Ayrıca Kaydet butonu ve Grup adı edittext i var. Ben sql veritabanını kullanarak kullanıcının seçtiği isimleri ve grubun adını kaydetmek istiyorum.

Fatih Demir
13 Mayıs 2016 tarihinde soruldu

Android Harici Veritabanı Sorunu (SQL)

Merhaba arkadaşlar. Yapmakta olduğum bir uygulamada Telefon rehber listesini  ListView e çekiyorum. Bir edittext ve Buton var. Rehber listesinden seçtiğim kişileri grup adını yazarak buton ile sql veritabanına kaydetmek istiyorum. Yalnız harici veritabanı kullanmak istiyorum.  Nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda kaynak da bulamadım nette pek. Yardımcı olur musunuz?

Fatih Demir
29 Mayıs 2016 tarihinde soruldu

SQLite Login sonrası kullanıcı AdıSoyadı bilgisi çekmek.

Merhabalar, ben bir login uygulaması yapıyorum SQLitedatabase’te veritabanında. Kullanıcıları veritabanına kaydettirdikten sonra kayıt ettiğim kullanıcı adı ve şifresiyle login yapıyorum. Sorum şu, login yaptıktan sonra girilen Activity’de login yapan kişinin adıvesoyadı bölümünü "Hoşgeldin: ..........." şeklinde çekmek istiyorum. Kodum şöyle;

// Databasem Kodum

SharedPreferences Checkbox Tıklama Ve Button Gizleme

Merhaba arkadaşlar;

Benim A ve B adında iki adet Activity var. A'da bir tane Checkbox var, B'de ise bir tane Button var. Ben A'daki Chechkbox'u tıkladığımda B'deki Button un görünmez olmasını istiyorum. Tiki kaldırınca ise görününür hale gelmesini istiyorum. Ve en önemlisi bunu sharedpreferences ile kaydetmek istiyorum. Yani programdan çıkıp tekrar girdiğimde en son yaptığım işlemin karşıma çıkmasını istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

Fatih Demir
20 Temmuz 2019 tarihinde soruldu

Androd Uyulama çoklu 'Login' Girişini Engellemek

Merhabalar, Benim internetle çalışan bir login uygulamam var. Sorum şu; bir kullanıcı login yaptıktan sonra, aynı bilgilerle başka bir kullanıcı login yapamasın istiyorum. Yani illaki kayıtlı tekli kullanıcılar giriş yapabilsn uygulamama. Bu mümükün? Naıl yapılabilir? Şimdiden teşekkürler. (Not: Benim uygulamam php-mysql ile çalışıyor)

Fatih Demir
22 Temmuz 2019 tarihinde soruldu

Android Activity'i Uzaklaştırma/Yakınlaştırma

Merhabalar. Benim istediğim "activity"i iki parmakla uzaklaştırmak/yakınlaştırmak. Resim demiyorum, Activity diyorum. Bilgi bulamadım pek. Benim Activity birçok edittext'ten oluştuğu için ister istemez küçültmek zorunda kaldım. Bu sefer de yakınlaştırm/uzaklaştırma gereği duyuyorum. Bu mümkün mü? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler..

Fatih Demir
31 Temmuz 2019 tarihinde soruldu

Android Layout Tasarımım Her Telefonda Tablette Aynı Değil

Merhabalar.. Sorum şöyledir: yaptığım uygulamamın  tasarımının bütün android telefon modellerinde ve tabletlerde aynı olmasını istiyorum. Örneğin bir x.xml layoutumda 10 tane edittext olsun. Bu layoutum bazı telefon modellerinde tam ekrana sığarken bazı modellerde ya sığmıyor ya da boşluk kalıyor altta/üstte. Bunun önüne nasıl geçebilirim? Yani uygulmamın tasarımının her android modelinde aynı tasarım ve boyutta kalmasını nasıl sağlarım? Şimdiden teşekkürler...

Fatih Demir
06 Ağustos 2019 tarihinde soruldu

Aynı MYSQL Veritabanından Kişiye Göre Veri Çekme

Merhabalar, benim bir uygulamam var. Uygulamamda kullanıcılar var. Her bir kullanıcı ayrı ayrı veri ekleyecek mysql veritabanına. Sorum şudur:

2 adet kullanıcı düşünün. 1. kullanıcı A veritabanına x bilgisini ekledi, 2. kullanıcı ise yine A veritabanına y bilgisini ekledi. 1. kullanıcı sadece x bilgisini, 2. kullanıcı ise sadece y bilgisini çeksin istiyorum A veritabanından. Bu mümkün mü, yardımcı olabilir misiniz kodlarla? Şimdiden teşekkürler...

(NOT: Android uygulamam php ile MYSQL veritabanınaveri ekleme listeleme işlemlerini yapıyor)

Fatih Demir
15 Ağustos 2019 tarihinde soruldu

Android php mysql id ye Göre veri Çekmek

Merhaba arkadaşlar. Bir sorum vardı da.

Fatih Demir
29 Ağustos 2019 tarihinde soruldu

Veritabanından Çekilen Veriyi Checkbox'lu Olarak Listeleme

Merhabalar, yaptığımm uygulamamda kullanıcıları php aracılığıyla mysql veritabanından Listview e çekiyorum. Sorum şöyle; ben çektiğim bu isimlerinher birinin yanında bir checkbox olmasını istiyorum.. Bununla ilgili yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı.. teşekkürler...

Fatih Demir
15 Eylül 2019 tarihinde soruldu

Activity Ağır Çalışması

Merhabalar. Benim bazı activity lerim Checkbox, Textview, ve Edittext olmak 100 den fazla içerik içeriyor. (içerikten kastım edittextler, textviewler ve checkbox lar). Şimdi hal böyle olunca uygulamada bu activity yi açtığımdı 3-4 saniye bekletip ondan sonra açılıyor. Bunu hızlandırmanın bir yolu var mı? Bu activity yi diğer normal activity ler gibi hızlı açabilir miyiz?

Fatih Demir
20 Mart 2020 tarihinde soruldu

ADT "R cannot be resolved to a variable" hatası

05 Nisan 2015 tarihinde cevaplandı

Clean ve Build Project yaptınız değil mi?

eclipse txtview de sürekli hata alıyorum sebebi ne olabilir

20 Nisan 2015 tarihinde cevaplandı

ctrl+S yapıyor musunuz ? Bir de otomatik build oluyor mu?

ADT "R cannot be resolved to a variable" hatası

23 Nisan 2015 tarihinde cevaplandı

Merhabalar.. bu sorunun değişik çözümleri vardır.. clean build işlemlerini mutlaka yapınız. Sorun devam ederse projelerinizin arasında eclipse tarafından otomatik olarak oluşturulan appcombat_v7 projesinin bulunduğundan ve açık olduğundan emin olun.

aktiviteyi bir kez görüntüleme

15 Mart 2016 tarihinde cevaplandı

Bunu sharedPreferences ile yapabilirsin kardeş.. Kişi kayıt olurken sharedPreferences bir değer tutsun.. Böylece sonraki açılımlarda uygulama o değeri hatırlayacak ve direk login sayfasına yönlendirecektir..

androıd studıo kurulum

15 Mart 2016 tarihinde cevaplandı

Kardeş muhtelemelen eksik veya hatalı yükleme yapıyorsundur...  Bu videoyu izlemeni tavsiye ederim:
https://www.youtube.com/watch?v=09k6ggDk02o

Android Studio SDK'da Hata

15 Mart 2016 tarihinde cevaplandı

N daha yeni bir platformdur ve mayısta tanıtımı yapılacak. O yüzden M ve altını kullanmalısın..

Json dan gelen tarih format sorunu

16 Mart 2016 tarihinde cevaplandı


public static String ConvertJsonDate() {

String jsondate="\/Date(1427959670000)\/";

jsondate=jsondate.replace("/Date(", "").replace(")/", "");

long time = Long.parseLong(jsondate);

Date d= new Date(time);

Log.d("Convertd date is:"+new SimpleDateFormat("dd/MM/yyyy").format(d).toString());

return new SimpleDateFormat("dd/MM/yyyy").format(d).toString();

}
 

ActionBarActivity Üzeri Çizili!!!

AppCompatActivity zamanı şimdi. O eskide kaldı..

Eclipse Yanıt vermeme hatası

10 Nisan 2016 tarihinde cevaplandı

Dostum eclipse yi kullanma artık. Google desteğini çekti artık eclipse den.. Android studio ya geçiş yap. çok daha verimlidir..

Tek 'Activity'de üç ayrı bilgi gösterme

18 Nisan 2016 tarihinde cevaplandı

Hocam merhaba ben fatih..aslında sorum tam olarak şöyle; ben bir grup sms uygulaması yapıyorum. Aile Arkadaşlar ve Diğer diye üç ayrı grup olacak dolayısıyla üç ayrı activity olacak. Benim istediğim A activity sindeki x y z butonları ile gruplardaki kişileri B activity sindeki listview e aktarmak. Yani listview den listview e aktarma olacak. Örneğin x butonuna tıklayınca aile grubundaki kişiler B activity sine aktarılacak. Keza y butonuna basınca arkadaşlar grubu, z butonuna basınca diğer grubu B ye yansıtılcak.. bunu nasıl yapabilirim..

SQLite Login sonrası kullanıcı AdıSoyadı bilgisi çekmek.

Hangi kullanıcı giriş yaparsa o kullanıcının bilgileri database de kayıtlı olduğu için onun adıyla hoşgeldin diyecek..

Şirkette yazdığım kod kime ait oluyor?

29 Ağustos 2019 tarihinde cevaplandı

Merhabalar adamlarla bu konu hakkında bir muhabbet bir şşey oldu mu?

Android Uygulama yapmak için Ne kadar Java Bilmek Gerekli?

Merhaba kardeşim,

Öncelikle nasıl uygulama yapmak istiyorsun? Yapmak stediğin uygulamanın özelliklerine göre bilmen gereken java bilgisi değişir. İnternet deniz derya onbinlerce kaynak var. Ha her sorunun cevabını Türkçe bulamazsın onu da bil. O yüzden ilk zamanlar Türkçe kaynak ile temel bilgi edindikten sonra yabancı kaynaklara yönelmelisin. Java öğrenmenin püf noktası bol bol ve farklı farklı küçük uygulamalar yapmaktır ilk başta. Zaten kendi kendine çözebildiğini göreceksin mantıkları. fatihdemir21 face adresimdir. Bana ulaşabilirsin sana yardımcı olurum.

Yeni Eklediğim Activity Üzerinde Değişiklik yapmak.

Tabiki tam olarak neyi yapmak istediğinizi anlamadım. Bana facebookdan ulaşıp sorabilir misiniz? fatihdemir21 (bu benim facebook)

Kilit Ekranını Özelleştirme

08 Mart 2020 tarihinde cevaplandı

Mümkündür. Kendi kilit ekranını oluşturabilirsin.

Uygulama Çöküyor?

çökerkenki logchat a bakmak lazım şu anda bir şey diyemem o zaman..

Eclipse hatası

08 Mart 2020 tarihinde cevaplandı

merhaba, eclipse artık tarih oldu. Android Studio kullanın uygulama geliştirmek için. Çok daha iyi ve kullanışlıdır.

Android google reklam

21 Mart 2020 tarihinde cevaplandı

Merhabalar,

birinci sorunuz için https://developers.google.com/admob/android/test-ads şunu inceleyin

İkinci sorunuz için yazıların nasıl olmasını istiyorsunuz texview de.. Söyleyin ona göre yardımcı olayım size.