Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Visual Studio 2012 de windows phone uygulama geliştirmek için neler gerekir ?

23.09.2013 - 13:05

Visual Studio yu kurmak yeterlimi ek olarak kurulması gereken program veya eklenti var mı bilen varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

6965 Görüntülenme

5 Cevap

İlker İpezer
01.04.2014 - 13:21

Windows Phone 8 SDK sadece X64 ler için var. Windows 8 Pro olmadan, Windows Phone 8 geliştiremezsin. İşlemcin Slat desteği yoksa Hyper - V aktifleştiremeyeceğin için emülatörü çalıştıramazsın.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Serkan
01.04.2014 - 00:09

Yani Windows 7 bir sistemimiz varsa biz yazılım geliştiremeyecez öyle mi? Yeni bir bilgisayar almamız lazım ya da windows 8 yüklememiz lazım. Windows 8 yükleyince farklı sıkıntılar yaşıyoruz uyum sorunu gibi. Oyy Oy.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Oytun Eren Şengül
23.09.2013 - 15:37

Aslında tam olarka nerelere ihtiyaç duyulduğu eğitim dökümanlarında sabit. Burada yazılanlardan başka bir şeye ihtiyacınız yok.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/windows-phone/egitim/windows-phone-201/windows-phone-8-uygulama-gelistirme-ortaminin

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

İbrahim Ersoy
23.09.2013 - 14:03

Visual Studio 2012 ile birlikte ek olarak WP8.0 SDK'yı kurmanız gerekmektedir:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35471

Tabi makinenizin de WP8 SDK'sını kurabilmesi için birkaç özelliğe sahip olması gerekir.Benim önerim; Windows 8 Pro x64 ve SLAT destekli bir işlemci.

SLAT destekli işlemcileri buradan bulabilirsiniz:
http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/1401.hyper-v-list-of-slat-capable-cpus-for-hosts.aspx

SLAT zorunluluğu neden geldi diye soracak olursanız,Windows Phone 7 SDK'sında Emulatörler Virtual PC üzerinden çalışıyorlardı.Özellikle de oyun projelerinde çok hantal çalıştığına dair feedback ler aldı.Bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik olarak,artık yazılım tabanlı sanallaştırma çözümü(Virtual PC) kullanmak yerine işlemci+yazılım(Hyper-V) tabanlı sanallaştırma çözümü getirmek zorunda kaldılar.

Önemli: Windows Phone 8.0 SDK'sını kurmaya başlamadan önce işlemcinizin SLAT destekleyip desteklemediğine yukarıdaki linkten bakabilirsiniz.Eğer destekleniyorsa,kuruluma başlamadan önce BIOS ayarlarında Virtualization'ı "Enabled"-"Etkin" hale getirmeyi ve buna ilaveten Windows 8 Pro ile gelen bileşenlerden biri olan Hyper-V yi de etkinleştirmeyi unutmayın.

Hyper-V Etkinleştirme: http://www.howtogeek.com/76532/how-to-install-or-enable-hyper-v-virtualization-in-windows-8/

Eğer işlemciniz SLAT desteklemiyorsa ama Windows 8 Pro X64 varsa yine de WP8.0 SDK'sını kurabilirsiniz.Windows Phone 8 Emulatörlerini yüklemeyi geçecektir lakin yine de Windows Phone 8 projeleri geliştirebilirsiniz.Ancak test etmek ve çalıştırmak için bir Windows Phone 8 cihaza ihtiyaç duyacaksınız.

Bu noktada benim önerim; eğer cihazınız ve WP8 Emulatörler yüklenmediyse,uygulamanızı Windows Phone 7 SDK'sına göre geliştirin,böylelikle hem ileriye yönelik uyumluluk olacağından uygulamalarınız Windows Phone 8 üzerinde de çalışacak hem de WP7 Emulatörleri üzerinde test edebileceksiniz.

Yoğun grafik işlemleri yapan oyun projeleri yazmadığınız müddetçe bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.


Eğer ne Windows 8 Pro x64 ne de SLAT işlemciniz yoksa -benim gibi- , bu işin bir hilesi var :) Onu da önümüzdeki günlerde paylaşırım.

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Altıparmak
23.09.2013 - 13:35

Merhaba Muhammet,

Windows Phone 8 geliştirebilmek için öncelikle Windows 8 işletim sistemine ihtiyacın var. Daha sonra aşağıdaki linkteki Visual Studio 2012 Express for Windows Phone'u indirip kurabilirsin. 

http://www.microsoft.com/visualstudio/tur/products/visual-studio-express-products 

Visual Studio 2012'nin farklı bir sürümünü kurdum ama windows phone projeleri görünmüyor dersen de aşağıdaki linkten windows phone 8 sdk'sını indirip kurman gerekiyor.

https://dev.windowsphone.com/en-us/downloadsdk?logged_in=1 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.