Soru & Cevap

Windows Phone 8 Web Servis ...

27.09.2013 - 08:27

windows phone için bir veri tabanına bağlanan web servis örneğiniz varmı yada bu şeyi gösterebiliecek biri

8 Görüntülenme

4 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user efkanozkan41
efkanozkan41
27.09.2013 - 02:01

evet hocam eski bir sitemden kalma veri tabanım var bunu host a upladım serdarozkan41@gmail.com mail atarsanız veya facebooktan size mesaj atmıştım ordan dönüş yaparsanız host bilgilerini vereyim örneğiniz de kullanın WCF servisinde olan hello world ü kullandım ben onu ekrana getirdim ama dediğim gibi hocam textbox ıma girilen şehir ismine göre veri tabanımdan oşehirdeki otellerin bilgilerini sonraki sayfamda listeletmek istiyorum zaten bunu gördükten sonra veri tabanına kayıt veya veri çekme gibi diğer tüm işlemleri rahatlıkla yapabilirim isterseniz team Viewer ile bağlanıp gösterebilirsiniz o arada video kaydı çekeriz herkesle paylaşmak için veya veriyim host bilgilerini siz bununla ilgili bir örnek yapın çünkü internette türkçe olarak bu şekilde hiç bir kaynak yok şimdiden çok teşkkürler

picture-472-1375079047.jpg
mehmet.altiparmak
27.09.2013 - 01:51

Merhaba Serdar,

Elinde örnek veri bulunan bir veritabanı var mı şuan? Yazdıklarından Wp8 uygulaman içerisinde WCF servisine bağlanıp cevap alabildiğini anlıyorum doğru mudur? 

Şimdiye kadar yazdığın kodu paylaşman mümkünse takıldığın noktayı daha iyi anlayabilirim diye düşünüyorum? 

Profile picture for user efkanozkan41
efkanozkan41
27.09.2013 - 10:32

hocam şimdi WCF servisi ile servisteki veriyi aldım ama şu kısmı yapamıyorum benim wp uygulamamda textbox a girilen şehir ismine göre ben veri tabanımdan bazı bilgileri alıp bir sayfada listelemek istiyorum örnek mesela adam şehir ismi antalya girdi bunu web servise göndericem orda sorgudan şehire göre o şehirdeki oteller in adını açıklamasını vs uygulamamda bir sayfaya yazdırıcam zaten bunun çözümünü gördüğümde diğer her türlü oalyıda hallederim ama tam olarak bu dediğim gibi bir örnek yada bunun için döküman bulamadım bir türlü 
senaryo şu olsun text box a şehir ismi giricem alttan da kişi sayısı seçicem şehir ismim antalya kişi 2 bunları web servise göndericem orda sorguda bu şehirdeki otellerin adını,resmini, açıklamasını, fiyatını wp uygulamamda listeleticem bu şekilde bir örnek yapabilirmisiniz bu konuda takılan çok insan var ve bu şekilde bir örnek olduğunda zaten bunu öğrenip yapabilen diğer her türlü web servis olayını halledebilir bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz 

picture-472-1375079047.jpg
mehmet.altiparmak
27.09.2013 - 09:14

Merhaba Serdar,

Sanırım kendin sunucu tarafı da olan bir uygulama geliştirmek istiyorsun doğru mudur? ASP.NET Web API incelemeni tavsiye ederim. ASP.NET Web Api ile veritabanı bağlantısını gerçekleştiren bir Rest servis yazabilirsin ve Windows Phone 8 uygulamandan da HttpClient sayesinde bu servisi çağırabilirsin. 

Web API JSON/XML gibi farklı formatlarda veri dönebiliyor. JSON tercih etmeni tavsiye ederim. Windows Phone 8 uygulaması içerisine Nuget aracılığı ile uygulamana referans olarak ekleyebileceğin JSON.NET kütüphanesi sayesinde servisten gelen veriyi kolayca kendi model objelerine parse edebilirsin. 

Eğer mevcut bir WebServis'i çağırmak istiyorsan Windows Phone 8 projene sağ tıklayıp Add Service Reference seçtikten sonra açılan dialog'da Web Servise ait WSDL dökümanının linkini vermelisin. Servise bir isim verdikten sonra Visual Studio otomatik olarak servis'e bağlantı yapmanı sağlayacak client sınıfını, web servisin tanımladığı method ve nesneleri otomatik olarak oluşturacak. 

http://www.webservicex.net/WS/WSDetails.aspx?CATID=12&WSID=56 adresinde bilgileri bulunan web servise bağlantı kurup Türkiye'nin illerini çeken basit bir örnek yaptım aşağıdaki linkten indirebilirsin. 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/218691470/WebServiceConnectionSample.rar