Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

WPF(C#) Projesini Son Kullanıcıya Ulaştırma

11.11.2019 - 12:33

Merhaba Arkadaşlar, Bir WPF(C#) projesi yazdım ve projemin yüklü olduğu bilgisayarlarda anlık olarak kullanılabilmesini, yapılan değişikliklerin anlık olarak uygulamanın yüklü olduğu tüm bilgisayarlarda görüntülenemebilmesini istiyorum. Nasıl  yapabileceğim hakkında bir fikriniz var mı?

955 Görüntülenme

1 Cevap

Gürkan
11.11.2019 - 13:48

Yapılan değişikliklerin tüm bilgisayarlara anlık olarak etki etmesini uzak bir veritabanına bağlanarak ve yapılacak işlem adımlarını veritabanından çekip uygulayarak sağlayabilirsiniz ama performans açısından bu kullanım tartışılabilir. Bunun haricinde WPF için Uzak Masaüstü Bağlantıları'nı ya da uygulamanın yüklü olduğu tüm bilgisayarları yazacağınız bir Web Servis'ine yönlendirerek de işlemlerinizi anlık olarak yaptırabilirsiniz ama uygulamanızın web servisinden gelen istekleri işletip bilgisayara güvenli bir şekilde uygulatabilmesi gereklidir. Eğer bilgisayarların birbirine LAN bağlantısı ile bağlandığını ve aynı IP havuzunda olduğunu da varsayarsak TCP/IP Teknoloji'lerini ve Soket Programlama'yı kullanmak performans ve kullanılabilirlik açısından daha uygun olacaktır.

Ece Yıldırım
11.11.2019 - 14:22
Merhaba Gürkan Bey, Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Küçük bir sorum daha olacaktı. Bu tarz bir programı bahsettiğim ihtiyacı karşılayacak şekilde ne ile yazmayı tercih ederdiniz? WPF ile çalışmam mantıklı mıdır?
Gürkan
11.11.2019 - 14:48
WPF birçok açıdan normal Windows Form uygulamalarına göre daha gelişmiş bir teknolojidir. Çünkü diğer Windows ürünleri ve programları ile entegrasyonu daha iyidir. Yazacağınız uygulamanın önemli olan kısmı anladığım kadarıyla alt yapısı diye düşünüyorum. Çünkü kullanacağınız yazılımsal teknolojiler programın yapacağı işle bağlı oluyor. Bu yüzden WPF veya Windows Form uygulaması olarak yazmanız sizin kararınıza kalmış. Kaldı ki bu aralar aslında yazdıklarımın aksine .Net Core gibi cross-platform teknolojiler daha revaçta. Ama dediğim gibi önemli olan uygulamanın asıl işini ve alt yapısını iyi planlamanız. İyi çalışmalar.
  • Filtered HTML

    Plain text

    Basic HTML

  • Dikey Sekmeler