Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

Autocompletebox içinde buton

17.11.2013 - 00:52

Merhabalar. Elimdeki autocompletebox ın içine button koymak istiyorum aşağıdaki resimdeki gibi. Yıldız şeklindeki bu buton seçilen kelimenin favorilere eklenmesini sağlayacak. Visual Studio Blend de yıldız şeklinde bir buton oluşturabiliyorum. Butonu autocompletebox ın üzerine koyuyorum. Ancak butona tıklandığında buton click eventi çalışmıyor çünkü buton yerine autocompletebox a tıklanıp focus oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

2704 Görüntülenme

4 Cevap

Mehmet Altıparmak
18.11.2013 - 09:13

Merhaba Ömer,

Şu makaleyi okumanı öneriyorum sana,

http://msdn.microsoft.com/en-us/magazine/cc785480.aspx 

Ayrıca bunun dışında yine AutoCompleteBox'ın davranışı sebebiyle öyle bir etki var. AutoCompleteBox controlü Focus aldığında otomatik olarak içerisinde bulunan Textbox'ı focusluyor. Onu da OnGotFocus methodunu override ederek disable edebilirsin. Daha önce de dediğim gibi phone toolkit içerisindeki AutoCompleteBox kodunu incelemeni tavsiye ediyorum sana diğer sorunun cevabı da orada :) 

Ek bir tavsiyem de eğitim dökümanları sıkılmadan okuman. Eğer temin edebilirsen Windows Phone 8 Internals iyi bir kitap.

Butona tıklandığında TextBox focus almayacak şekilde CustomAutoCompleteBox'ın Template özelliğinde değişiklik yaptım aşağıdaki linkte bulabilirsin. 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/218691470/CustomAutoCompleteBox-3.rar

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ömer Birler
17.11.2013 - 20:55

Ayrıca bu oluşturduğum butonun görünüşünü tıklandığında değiştirmem gerek ancak main page.xaml.cs dosyasından bu butona erişemiyorum. can not resolve ImgButton yazıyor

  

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Ömer Birler
17.11.2013 - 17:56

Cevabınız için çok teşekkür ederim Mehmet Bey. Ancak butona tıkladığımızda autocompletebox tıklanıyor. Bunu engelleyebilir miyiz?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Mehmet Altıparmak
17.11.2013 - 14:34

Merhaba Ömer,

AutoCompleteBox'a Custom bir Style tanımlayarak ve Style içerisindeki Textbox'ı içeren Grid'in içerisine sağ tarafa aligned edilmek üzere bir Button koyarak istediğini yapabilirsin. Yalnız Button.Click event'ini yakalamak için de CustomAutoCompleteBox sınıfı içerisinde bir event tanımı yapman gerekiyor. Event tanımı dışındakiler için aşağıdaki linkte paylaştığım projeye bakabilirsin. 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/218691470/CustomAutoCompleteBox-2.rar 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.