Soru & Cevap

merhaba app inverter ile bir uygulama yaptım list view uygulama kapandığında sıfırlanmamalı

15.07.2020 - 08:17

mMerhaba bir uygulama yaptım . İsim farklı text  veriler depolanıyor. Başka bir aynı isme yeni kayıtyapılıyor. Ayrıca var olan isme  ek kayıt yapılabiliyor. iİsim ile kayıt getiriliyor ve tüm veriler okunuyor.  Sıkıntım şu isim soyismi aynen girmek gerekiyor bir harf hatası sıkıntı yaratıyor. Mesela "hal" dediğimde haldun uz haluk derim halil selam gelebilir mi? isimden arama yapılamıyor. Storge olarak "file" kullanıp buna da list view eklemye çalıştım yapamadım. çünkü list view da arama yapabiliyoruz. uygulama kapanıp açılsa bile list view da tüm kayıt ettiğim isimleri nasıl tutabilirim yoksa mümkün değil mi 
başka öneriler de olabilir 
teşekkürler

1 Görüntülenme

1 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

picture-158072-1530701953.jpg
TGUNEYSU
17.07.2020 - 08:49

1. Listview kayıt tutma yeri değildir. Bu veri görüntülemek ve seçmek için kullandığınız değişken tipidir. Eğer uygulamanın her çalıştığında bundaki seçenekleri görmek istiyorsanız, verilerinizi listview'ya bir dosyadan yüklemeniz gerekir. Tabi ki önce de dosyaya kayıt aktarmanız gerekir.

2. Arama yaparken eğer dosya kayıt yönteminin kendi indeks sistemini kullanıyorsanız, database haricinde, istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün değildir; yani "ha" yazıp "haluk" veya "hakan" bulmak gibi. Çünkü bu tip basit aramalar tam uyuşan anahtar değerle çalışırlar.

Bu problemi çözmek için dosya indeks alanlarını kendiniz işlemeniz gerekir.

Aramak istediğiniz tüm verileri bir listeye aktarıp bunları istediğiniz çözünürlükte işlemeniz gerekir. Bunu da Text bloklarının "contains" ve "compare" öğeleriyle yapabilirsiniz.

Eğer bu tip detaylarla uğraşmak istemiyorsanız, o zaman basit file storage yerine daha yetenekli olan bir database (veri tabanı) sistemi ile çalışarak bu işlemleri o tarafa aktarmanız gerekir.

İyi çalışmalar.