Soru & Cevap

TSQL VERİ TÜRLERİ ...

07.11.2020 - 10:44

Ömer hocam, burada TSQL`deki varchar tipinin, char tipine üstünlüğünü anlatmış. Bununla birlikte, char tipinin de varchar tipine bir üstünlüğü olmalı ki mevcudiyetinin manası olsun. TSQL`de varchar varken char neden var? (Aynı soru, nchar-nvarchar ve binary-varbinary ikilileri için de geçerli)

17 Görüntülenme

10 Cevap

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Profile picture for user suzansercat
suzansercat
03.02.2021 - 02:02

Dijital olarak hizmet verin ya da mağazanızı dijital ortamdan yönetiyor olun öncelikle iyi bir internet bağlantısına ihtiyacınız var. Çünkü internet sayesinde ihtiyacınız olan her türlü belgeyi saniyeler içerisinde bulabilirsiniz. Günümüzde değişen reklam trendleri arasında bulunan dijital kataloglar ise bu ihtiyacı bir adım daha ön plana getirebilmiştir. Pek çok firma dijitalde ürünlerini sunarken daha fazla müşteri kitlesine bu şekilde ulaşmayı hedefler. Müşteriler ise ihtiyacı olan ürünü dijital kataloglar sayesinde çok daha kolay bir şekilde bulabilirler. Katalog nasıl hazırlanır? Derseniz burada önemli olan şeylerin başında da formatı gelir. Dünyada kabul görmüş olan format denildiğinde ise PDF ilk sırada yer almıştır. Basılı katalog ya da broşürlerin bir süre yok olması öz konusudur, ancak dijital katalog da böyle bir durum söz konusu değildir.

picture-143910-1605164587.png
mehmetnuriozturk
13.11.2020 - 01:13

Varchar esnek bir kullanıma sahip olduğu için var ancak performans açısından veritabanının performansını olumsuz yönde etkiliyor. Char ise varcharın tam tersi esnek değil fakat performans açısından olumlu bir veritipi. Aynı durum nchar-nvarchar ve binary-varbinary ikilileri için de geçerlidir. Farklı proje tipleri için farklı veri tiplerinin olmasının sebebi budur. Tamamen kullanıma yöneliktir.

ÇELİK
13.11.2020 - 11:40
Performans diyerek neyi kastettiğini anlamadım: Varchar`ın bellek ve depolama maliyeti, char`ınkinden daha az.